Gündem Haberleri

  CHP Kurultayı'nın ikinci gününde PM ve YDK üyeleri belirlenecek

  FOTOĞRAFLAR: SELAHATTİN SÖNMEZ / ANKARA
  06.09.2014 - 10:13 | Son Güncelleme:

  CHP'nin 18. Olağanüstü Kurultayının ikinci gününde çalışmalara başlandı. Bugün PM ve YDK üyeleri belirlenecek. PM adayları, kongre merkezi dışı ve içinde tanıtım faaliyetleri yürütüyor. Delegeler Çarşaf Liste’deki adayların en az 47, en çok 52’sini işaretleyerek tercihlerini belirleyecek.

  PM SEÇİMLERİ İÇİN ADAYLARIN İLGİNÇ TANITIMLARI

  Ankara Congresium'daki kurultayda, Divan Kurulu Başkanı Engin Altay, kurultayın üçüncü oturumunu açtı.

  Bugünkü gündemin, Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin belirlenmesi olduğunu ifade eden Altay, adaylara başvurular hakkında bilgi verdi.

  Kurultayda, 52 PM, 15 YDK üyesinin belirleneceğini bildiren Altay, adayların saat 11.00'e kadar başvuruda bulunabileceğini duyurdu.

  PM ve YDK adayları da başvuru dilekçelerini vermeye başladı.

  CHP Kurultayının ikinci gününde PM ve YDK üyeleri belirlenecek Kılıçdaroğlu seçimi kazandı

  Sabah saat 09.30’da başlayan başvurular saat 11.30 kadar sürdü. Başvuru işlemlerinin ardından adayların listeleri isim sırasına göre sıralanacak ve ardından delegeler seçim işlemi için oy kullanmaya geçecek.

  BALBAY: TÜRKİYE'NİN BÜTÜN BÖLGELERİNDEN BAŞVURULAR VAR

  Başvuruların yapıldığı salonda bulunan CHP Milletvekili Mustafa Balbay, PM seçimleri için ciddi bir yarışın devam ettiğini söyledi. Balbay, ”Şimdi bu yarışın ardından gerçek anlamda Genel Başkan 2015 seçimlerine birlikte koşacağı takımı belli olacak. CHP’nin kendi iç dinamikleri çok güçlü olduğu için Parti Meclisi bu konuda çok önemli. Kabaca benim tahminimce 500 civarında başvuru olacak. Bu parti içi dinamizminde çok güçlü olduğunu gösteriyor. Baktığım zaman Türkiye’nin bütün bölgelerinden başvuranlar var. Bu da çok güzel.” dedi.

  CHP Milletvekili Mahmut Tanal ise Kurultay'ın birlik ve kardeşlik çerçevesi içerisinde Türkiye’de demokrasi dersi verebilecek bir örneği sergilediğini söyledi. Tanal, "İki genel başkan adayımız elele, birlikte kürsüye çıktılar. Temenni bu demokrasi dersinin mevcut olan siyasi partilerin hepsine örnek olmasını istiyorum ben. Netice olarak buradaki kurultayda kim çıkarsa çıksın, hangi liste çıkarsa çıksın CHP kazanacak, Türkiye kazanacak, dünya kazanacak” şeklinde konuştu.

  Seçimlerde adaylar çarşaf liste yöntemiyle seçilecek. Aday olan tüm üyeler alfabetik olarak çarşaf liste olarak adlandırılan yöntem ile seçime giriyor. Üye sayısına göre en yüksek oyu alanlar seçiliyor. Gruplar kendilerine yakın isimlerin seçilmesi için 'anahtar liste' adı altında kendi adaylarının sıra numaralarını verdikleri ayrı liste çıkarabiliyor. Delegeler anahtar listeye bakarak, çarşaf listedeki isimleri numaralarına göre oyluyorlar. 60 üyenin seçileceği PM için delegeler, çarşaf listedeki isimlerden en az 47, en çok 52'sini işaretleyerek tercihlerini belirtecek.

  SOĞAN VE EKMEK EYLEMİ

  İşten atılan işçiler CHP kurultayı önünde eylemde “Ekmek ve Soğan” eylemi yaptı.
  Beşiktaş Belediyesi şirketlerinden Beltaş işçileri taşeronlaştırma dayatmasına karşı eylemlerini sürdürüyor. İşçilerin taleplerini kabul etmeyen CHP’li Beşiktaş Belediyesinin tavrını protesto etmek için işçiler kurultay salonu önünde eylem yaptı.

  DİSK üyesi işçiler kurultay salonu önünde sloganlar eşliğinde oturma eylemi yapıyor. Eylemde işçiler önlerine soğan ekmek koyarak işlerinden vazgeçmeyeceklerini vuurguladı.

  CHP Kurultayının ikinci gününde PM ve YDK üyeleri belirlenecek


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı