Gündem Haberleri

  CHP Kurultayı’na dava

  Hürriyet Haber
  07.07.2001 - 12:06 | Son Güncelleme:

  CHP eski Parti Meclisi üyesi Erdal Kalkan, CHP Kurultayı'nda yapılan tüzük değişikliği ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen seçimlerin yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle dava açtı.

  Kalkan, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açtığı davaya ilişkin açıklamasında, 30 Haziran-1 Temmuz 2001 tarihlerinde yapılan 29. Olağan Kurultay'ın taraflı bir anlayış içinde yönetildiğini ve hukuk dışı yöntemler kullanılarak sonuçlandırıldığını ileri sürdü.


  Kurultayda Anayasa, yasa ve CHP Tüzüğü'nün özüne, eşitlik ve demokrasi kurallarına aykırı işlemler ve buna bağlı eylemler gerçekleştirildiğini savunan Kalkan, şunları kaydetti:


  ''Kendi içinde hukuku, demokrasiyi ve eşitlik anlayışını askıya alan bir zihniyetin CHP'yi geleceğe taşıması ve ülkede barış ve esenliği sağlaması olanaksızdır.


  Hukuk devleti ilkelerine ve demokrasi esaslarına bağlı ve saygılı davranmak hepimiz için bir güvencedir ve vazgeçilmez, gözardı edilmez bir temel koşuldur. O nedenle, CHP Kurultayı'nda yasalara aykırı biçimde yapılan tüzük değişikliği ve buna bağlı olarak yapılan seçimlerin iptali için dava açmayı, CHP ilkelerine ve hukuka bağlılığımın doğal bir gereği sayıyorum.''


  Kalkan, dava dilekçesinde de CHP Tüzüğü'nün 37. maddesinin değiştirilerek PM üye sayısının 72'ye çıkarıldığını, 55. maddenin 11. fıkrası değiştirilerek bu 12 üyenin ayrı bir seçimle belirlenmesi hükmünün getirildiğini belirterek, Kurultay gündemi ilan ve kabul edilen gündemden farklı uygulandığını savundu. Kalkan, gündemde seçimler tek madde ile ve bir bütün halinde belirtilmiş olmasına karşın bölünerek ve ayrı ayrı yapıldığını, seçimlerin iptal edilmesi gerektiğini ifade etti.


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı