GeriGündem CHP kendi sitesinde düzeltme yayınlayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP kendi sitesinde düzeltme yayınlayacak

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin, “Kayseri'deki yolsuzluk iddialarına” ilişkin yaptığı başvuru üzerine mahkemenin, CHP'nin internet sitesinde “Cevap ve düzeltme metni” yayımlanmasına karar verdiği bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun gündeme getirdiği yolsuzluk iddiaları nedeniyle Kayseri 1. Sulh Ceza Mahkemesine yapılan başvuru sonuçlandı. Mahkeme, CHP Genel Merkezinin internet sitesinde, “Cevap ve düzeltme metni” yayımlanmasına hükmetti.

Mahkeme kararında, Kılıçdaroğlu'nun, 28.12.2010 tarihli parti grup toplantısında söyledikleri, 27.12.2010 tarihinde Star TV'de verdiği demeçler ve CHP'nin resmi internet sitesinde yapılan açıklamalar ile “Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin yolsuzluklara karıştığı, rüşvet çetesinin bir parçası olduğu, buna ilişkin gerçeklerin üzerinin de organize bir şekilde kapatıldığı iddialarına yer verildiği ve bu suretle Özhaseki'nin kişilik haklarının, asılsız iftira ve ithamlarla ihlal edildiği” belirtildi. Ayrıca, “İstenen cevap hakkının yayınlanmadığı” ifade edildi.

www.chp.org.tr internet sitesindeki yayın içeriğinin, “Haber ve eleştiri sınırlarını aşacak şekilde suç isnadı ve kişisel haklara saldırı niteliğinde olduğu” bildirilen mahkeme kararında, internet sitesinde cevap ve düzeltme metni yayımlanması istendi.

Aynı mahkeme, Sözcü Gazetesi'nin de iki haber nedeniyle “Cevap ve düzeltme metni” yayınlamasına karar verdi.
Aynı gazeteye daha önce de tekzip yayımlama cezası verildiği hatırlatılan açıklamada, benzer şekilde yayın yapan gazetelere açılan davaların da sürdüğü hatırlatıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle