Gündem Haberleri

  CHP: Kenan İpek tutukluları ziyaret için heyetimize izin vermedi

  AA
  01.09.2015 - 14:02 | Son Güncelleme:

  CHP'den yapılan açıklamada, 7 Haziran seçimleri öncesinde "bağımsız" olarak atanan Adalet Bakanı Kenan İpek'in, cezaevindeki tutukluları ziyaret etmek isteyen CHP heyetine izin vermediği iddia edildi.

  CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamada, Veli Ağbaba başkanlığındaki CHP heyetinin, daha önce "tutuklu gazeteciler ve IŞİD tutuklusu O.G. ile cezaevinde görüşmeler yaparak rapor hazırladığı" hatırlatıldı.

  Heyetin, "Sincan Cezaevinde bulunan, MİT tırlarını soruşturan savcılar, IŞİD üyeliği iddiasıyla tutuklu kadınlar ve Malatya Cezaevinde şiddete uğradıklarını iddia eden tutuklularla görüşmek için" Adalet Bakanlığı'na yazdığı yazıya olumlu cevap verilmediği ileri sürülen açıklamada, "Adalet Bakanlığı Müsteşarı iken Anayasanın 114. maddesi gereğince, 7 Haziran seçimleri öncesinde 'bağımsız' Bakan olarak atanan Kenan İpek, cezaevindeki tutukluları ziyaret etmek isteyen CHP heyetine izin vermedi" ifadesi kullanıldı.

  Konuya ilişkin açıklama yapan Ağbaba da özellikle son dönemde, cezaevlerinde işkence ve kötü muamele iddiasıyla kendisine ve TBMM İnsan Hakları Komisyonuna yazılmış çok sayıda mektup aldıklarını kaydetti.

  Bugüne kadar yüze yakın cezaevi ziyareti gerçekleştirdiklerini anımsatan Ağbaba, "Bugün de farklı kesimlerden insanları ziyaret ederek durumlarını gözlemlemek ve kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Ancak defalarca talepte bulunmamıza ve son olarak yazılarımıza olumlu veya olumsuz cevap verilmesini istememize rağmen 'sözde bağımsız' Bakan tarafından taleplerimize dönüş bile yapılmıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bizler seçilmiş milletvekiliyiz. O ise bir memurdur" görüşünü savundu.

  "Neyi gizlemeye çalışıyor?"

  "İpek'in geçici seçim hükümetinde bakan olmasının, kendileri için bir anlam ifade etmediğini" belirten Ağbaba, şunları kaydetti:
  "Burada sormamız gereken soru, acaba Bakan cezaevlerinde neyi gizlemeye çalışıyor, neden çekiniyor? Daha önce Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü yaptığı için cezaevlerinin içler acısı durumunu bildiğini ve gizlemeye çalıştığını düşünüyoruz. Bu da bize gelen işkence ve kötü muameleye ilişkin şikayet mektuplarını daha net açıklıyor."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı