Gündem Haberleri

  CHP Keçiören ilçe teşkilatına kayyum kararı

  A.A
  15.12.2011 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Ankara 1. Sulh Hukuk Mahkemesi, parti üyesi 2 kişinin açtığı davada, CHP Keçiören ilçe kongresinin olağanüstü toplanması için 3 kişinin kayyum olarak atanmasına karar verdi.

  CHP üyeleri Kemal Taşan Sefa ve Kubilay Oskay'ın, “CHP Keçiören ilçe kongresini olağanüstü olarak toplamak üzere 3 kişinin kayyum atanması” talebiyle açtığı dava karara bağlandı.

  Duruşmaya, davacıların avukatı, eski CHP Milletvekili Şahin Mengü ile CHP Genel Başkanlığının avukatı Saniye Barut, CHP İl Başkanlığının avukatı Pınar Eşrefoğlu ve CHP Keçiören İlçe Başkanı Mehmet Küçüktepe katıldı.

  Avukat Mengü, duruşmada, dava dilekçesini tekrarladığını belirterek, davalarının kabul edilmesini istedi.

  Avukat Barut ise kongre takvimi belirlendiğinden davanın konusuz kaldığını ifade etti ve yersiz açılan davanın reddini istedi. Barut, karar verilmemesi halinde, delil bildirmek için süre talep etti.

  Küçüktepe de daha önce seçimle göreve gelen ilçe yönetiminden 8'inin istifası üzerine 23 Mart 2011'de atandığını belirterek, “Tüzüğün 42. maddesine göre, boşalan görevlere atama yapıldığı takdirde, olağan kongreye kadar göreve devam edileceği belirtilmiştir. Kongre süreci başlamıştır. Yersiz açılan dava reddedilsin” diye konuştu.

  Tekrar söz alan Avukat Mengü, “kongre süreci başladığı halde kayyum atanmasına” dair bazı kararları emsal olarak mahkemeye sunarak, “Davalının uygulamaları demokrasiye, Medeni Kanuna ve Siyasi Partiler Kanunu'na aykırı. Bu uygulama yapıldığı takdirde parti içi demokrasi uygulanamaz” dedi.

  Yargıç Fatma Çamlıbel, davalı avukatlarının son beyanlarını da aldıktan sonra kararı açıkladı.
  Çamlıbel, CHP Keçiören İlçe Kongresinin toplanması için Medeni Kanun'un 75/2. maddesine göre Avukat Halil İlker Çelik, Özdemir Göktaş ve Ayten Vahide Bayram'ın, “kayyum tayin edilmesine” karar verdiğini açıkladı.

  Karara tepki

  Duruşmayı izleyen bazı CHP'liler, bu karara duruşma salonunda tepki gösterdi.

  Yargıç Çamlıbel, tepkiler üzerine, “Bir karar verdim. Yargıtay yolu açık. Zaptı değiştirecek değilim” dedi.

  CHP Keçiören İlçe Başkanı Küçüktepe, AA'ya, kararı temyiz edeceklerini bildirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı