Gündem Haberleri

  CHP: Karakol basanlar değil rektör tutuklu

  ANKA
  21.10.2005 - 18:34 | Son Güncelleme:

  Grup Başkan Vekili Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş ve beraberindeki CHP heyeti, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof.dr. Yücel Aşkın’ı cezaevinde ziyaret etti. Yılmaz, daha önce Van’da yaşanan karakol basılması olayını hatırlatarak, olaya karışanların tutuklanmadığını, buna karşın Aşkın’ın tutuklu yargılanmasının düşündürücü olduğunu söyledi.

  CHP Milletvekili Yılmaz Ateş ve beraberindeki heyet, Rektör Yücel Aşkın’ı ziyaret etmesinin ardından açıklama yaptı. Ateş, Aşkın’ın cezaevinde tutulmasını "hukuk dışı olarak" niteledi. Ateş, "Bu ilimizde kaçakçılıkçılıktan, eroinden tutuklananlar, suç üstü olanlar, Emniyet basılıp kaçırılanlar, yargısız ve tutuksuz yargılanırken bir Rektörün içerde tutularak yargılanma aşamasının sürdürülmesi, Türkiye’ye de onur kazandırmayacak bir durumdur, utanç verici bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

  Rektörlerin ya vatana ihanet suçlaması ya da eğitim- öğretimi aksatmak suçlamasından tutuklanabileceğini kaydeden Ateş, yolsuzlukla suçlanan Aşkın’ın daha önce aynı olayla ilgili soruşturma açmak istediğini vurguladı. O dönemde savcının konuyla ilgili takipsizlik kararı verdiğini ifade eden Ateş, "Çete olduğu iddiası var, Rektörden başka kimse tutuklu değil" dedi. Olayın "YÖK-iktidar-yargı karşı karşıya getirilmesi" olduğunu söyleyen Ateş, Rektör’ün el konulan tarihi eserlerinin de iade edildiğini belirtti.

  "Kamuoyunun vicdanını yaralayan kanayan acı bir olay var, bu durum ortadan kaldırılmalı" diyen Ateş, kamuoyununda "haklı olarak" olayın siyasetle bağlantılandırıldığını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı