GeriGündem CHP: Kadın-erkek eşitsizliği yasayla giderilmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP: Kadın-erkek eşitsizliği yasayla giderilmeli

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Okuducu, kadın-erkek eşitsizliğinin yasalardaki eksikliklerden kaynaklandığını belirterek, Anayasa'nın 10. maddesinde yapılacak düzenleme ile bu eksikliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

CHP Kadın Kolları, Vedat Dalokay Nikah Salonu'nda, Anayasa'da yapılan değişikliklerle ilgili ''Dünden... Yarına... Kadın-Erkek Eşitliği'' konulu bir toplantı düzenledi.

  

Toplantının açılışında konuşan Okuducu, anayasa değişikliği konusunda kadınların daha etkin, daha duyarlı şekilde ihtiyaçlara cevap verecek şekilde çalışmalara destek vermeleri gerektiğini bildirdi.

  

Türkiye'nin, kadın milletvekili sayısı bakımından yüzde 4.4 ile dünyada 112'nci sırada olduğunu, kadına şiddet uygulayan ülkeler arasında da Hindistan'dan sonra geldiğini ifade eden Okuducu, Anayasa'nın 10. maddesinde yapılacak düzenlemeyle kadın erkek eşitliğinin sağlanması ve bu görevin de devletin olduğuna işaret etti.

  

Anayasa'nın 10. maddesindeki düzenlemeye ilişkin olarak hükümet üyelerinin bir iç huzursuzluk yaşadıklarına işaret eden Okuducu, şunları kaydetti:

  

''Kadın-erkek eşitliği, Anayasa'da zaten var. 'AB'nin talepleri ve bizim ihtiyaçlarımız yeniden düzenlenirken uygulamanın getireceği hiçbir şey yoktur' deniliyor. Türkiye'yi aldatmaya, kandırmaya alışanlar AB'yi kandıramayacaklar. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar, temsil hakkına sahip değiller. Bu da demokrasi değil. Demokrasi kadınsız. Yasaların uygulaması ağır işliyor. Türk Ceza Kanunu'ndaki maddelerde kadına saygıdan, insan haklarından, kadını korumadan eser yok. Umarız bunlar düzeltilir.''

   

''KADINLAR SİYASET DIŞI TUTULUYOR''

     

Ankara Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Serpil Sancar Üşür de çağdaş, modern kadın kimliğinin krizde olduğunu savunarak, kadının gündem ve siyaset dışı tutulduğunu söyledi.

  

Kadının eğitim, istihdam alanında bir ayrımcılık ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Prof. Dr. Üşür, kadınların siyasi partilerin vitrin malzemesi olarak kullanıldığını kaydetti. Siyasi partilerin kadın-erkek eşitliğine nasıl baktıklarının önemli olduğunu vurgulayan Üşür, CHP'yi de eleştirerek, bugüne kadar bu konuyu ''laiklik'' seviyesinde tartıştığını söyledi.

  

Kadın kollarında görev alan kadınların ilerleme şanslarının olmadığını kaydeden Prof. Dr. Üşür, bu durumun bugün de AKP'de sergilendiğini öne sürdü. Üşür, ''Kadınların görevi, siyaset yapmak değil, partinin siyasi söylemlerini kadınlara anlatmaktır. Kadın kolları geçişsiz örgütlerdir. Bunun değişmesi gerekiyor. Kadın-erkek eşitliği sadece kadınlar için değildir.'' diye konuştu.

   

''HAYKIRIŞIN ZAMANI GELMİŞTİR''

   

Gazeteci Ruhat Mengi ise şiddet, taciz ve tecavüz ve töre cinayetleri konusunda toplumda büyük bir baskı olduğuna işaret ederek, buna toplumun itiraz etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Mengi, ''Artık bir haykırışın zamanı gelmiştir. Yavaş yavaş değil ani bir kararla buna dur denilmeli. Türkiye'nin sorunlarının başında kadın-erkek eşitliği geliyor. Kadın sorunları, toplumsal baskı, güç ve hükümetin kararlılığı ile çözülebilir'' diye konuştu.

  

Töre cinayetleri ve tecavüzlere ceza indirimine son verilmesi gerektiğini kaydeden Mengi, ''Kadınların efendi olmasıyla sorun bugüne kadar çözülememiştir. Sessiz, sakin, efendi olmak yerine artık sesimizi yükselterek hakkımızı aramalıyız'' dedi.

  

Gazeteci Tufan Türenç de Türkiye'deki kadınlarla ilgili istatistiklerden örnekler vererek, kadın sorunlarının eğitimsizlikten kaynaklandığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle