Gündem Haberleri

  CHP İzmir İl Başkanı'na 301'den inceleme

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  16.01.2006 - 14:45 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan, “Kubilay'ı öldüren zihniyet, bugün iktidarda” açıklaması nedeniyle adliyelik oldu.

  İzmir Cumhuriyet Savcılığı, Selçuk Ayhan hakkında inceleme başlattı. Basın Savcısı Ali Fuat Taşkın'a ifade veren Ayhan, siyasetçi olarak düşüncelerini açıklamaya devam edeceğini söyledi.

  CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan, devrim şehidi Kubilay'ın 23 Aralık Cuma günü yapılan 75'inci yıl anma törenleri öncesinde İl Başkanlığı'nda partililerin de katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, “Kubilay'ı öldüren zihniyet, bugün iktidarda. Cumhuriyet kazanımlarına sahip çıkan tüm ilericileri, törene bekliyoruz” demişti.

  Açıklamanın gazetelerde yayımlanması üzerine harekete geçen İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli Basın Savcısı Ali Fuat Taşkın, Selçuk Ayhan hakkında inceleme başlattı. TCK'nın 301/2 maddesinde yazılı olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılamak suçundan hakkında inceleme başlatılan Ayhan, bugün partisinin İzmir milletvekillerinden Bülent Baratalı, Türkan Miçooğulları, Erdal Karademir ve Ahmet Ersin'in yanı sıra il ve ilçe yöneticileriyle avukatlığını yapan İl Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Başar Balkır'la birlikte geldiği adliyede Basın Savcısı Ali Fuat Taşkın'a ifade verdi.

  Ayhan, ifade verdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gazetede çıkan haberler üzerine savcılık tarafından hakkımda inceleme başlatıldı. Bu amaçla ifade verdim. Bir siyasetçi olarak elbetteki düşüncelerimi açıklamaya devam edeceğim. Savcılık da görevini yapıyor. Yasal süreç işleyecek. Eleştiriyi hükümete değil, iktidara yaptım. Sözlerimin suç unsuru taşıdığına inanmıyorum” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı