Gündem Haberleri

  CHP İl Başkanları toplantısı sona erdi

  A.A
  21.05.2010 - 17:46 | Son Güncelleme:

  CHP il başkanları, yarın başlayacak 33. Olağan Kurultay'da seçimlere blok listeyle gidilmesi yönünde tavsiye kararı aldı.

  CHP Genel Merkezi'ndeki il başkanları toplantısının ardından Artvin İl Başkanı Uğur Bayraktutan açıklama yaptı.

  Bayraktutan, toplantıya 81 il başkanının yanısıra Genel Sekreter Önder Sav, Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay ile genel başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığını aktardı.

  İl başkanlarının Kurultay'a ilişkin bazı kararlar aldıklarını ifade eden Bayraktutan, bu kararların tavsiye niteliğinde olduğunu ve bağlayıcı niteliğinin bulunmadığını vurguladı.

  Bayraktutan, Kurultay'da yetkili kurullar için yapılacak seçimlerin yöntemine ilişkin herkeste bir tereddüt bulunduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “İl başkanları olarak biz, Kurultay'da Sayın Genel Başkanımızı rahatlatmak açısından bu olağanüstü dönemde kendisine destek olmak açısından bütün il başkanları almış oldukları kararla seçime blok listeyle girilmesi konusunda ortak bir tavsiye kararı almışlardır. İl başkanlarımız bu kararın altına imzalarını atmışlardır. Şunu da ifade etmek istiyorum, tüzüğe göre önemli olan, bu konuda karar alacak olan kurultay delegeleridir ama biz CHP örgütünün gerçek temsilcileri il başkanları olarak, örgütümüzden almış olduğumuz bu güç ve karar doğrultusunda ve genel başkanımıza güvenimizin tam ve eksiksiz olduğunu göstermesi açısından ve onu rahatlatmak açısından önümüzdeki dönemde kendi kadrosunu, kendi çalışacağı ekibi rahatça belirlemesini istiyoruz.”
  Bayraktutan ayrıca, yarın il başkanlarının Anıtkabir'e giderek, Atatürk'ün ve İsmet İnönü'nün kabrini ziyaret edeceklerini, ardından da CHP'nin 3. Genel Başkanı eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in kabrine gideceklerini söyledi.

  KEMAL ANADOL, DİVAN BAŞKANI

  Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı da divan başkanlığı konusunda bir karar alınıp alınmadığı sorusu üzerine divan başkanlığını CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'un yapması konusunda il başkanlarının ortak önerisi olduğunu kaydetti.

  Yıldızlı bir başka soru üzerine de eski genel başkan Deniz Baykal'ın toplantıya yönelik bir mesajı olmadığını ifade etti. Yıldızlı, bu toplantının il başkanları arasında olduğunu ve gündemi kendilerinin belirlediğini söyledi.

  Bir başka soru üzerine Kemal Kılıçdaroğlu'nun toplantıda bir konuşma yaptığını anlatan Yıldızlı, Kılıçdaroğlu'nun gördüğü destekten duyduğu mutluluğu dile getirdiğini, birlik ve beraberlik mesajı verdiğini söyledi.

  Yıldızlı, Baykal'a ziyaret konusundaki sorular üzerine de şunları kaydetti:
  “Salı günü, il başkanlarımızın toplantısından sonra bu konuda ortada bir 'il başkanları Sayın Genel Başkanımızdan randevu istediler' diye kamuoyunda bilgilendirme oldu, ben bu konuyu açmak istiyorum. Biz, CHP'nin il başkanları olarak Sayın Genel Başkanımızdan bir randevu talep etmedik, bu konuda Sayın Genel Başkanımız da 'il başkanları benden randevu talep etmediler' dedi. Doğru söylüyor. Biz, il başkanları olarak, Sayın Genel Başkandan bir randevu talep etmedik.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı