Gündem Haberleri

  CHP il başkanları: AKP rejim için tehlike

  a.a.
  27.10.2005 - 11:18 | Son Güncelleme:

  CHP il başkanlarınca yayınlanan bildiride, “AKP'nin bir dönem daha iktidara gelmesi cumhuriyetimizin geleceği açısından büyük bir tehlike oluşturacaktır” denildi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplanan ve MYK üyelerinin de katıldığı il başkanları toplantısından sonra yayınlanan bildiride AK Parti iktidarının laiklik karşıtı politikalarla demokratik rejim açısından ciddi bir tehdit yaratmaya başladığı savunuldu. CHP il başkanları bildirisinde şu görüşler yer aldı:
  “AKP iktidarı döneminde yolsuzluklar, şimdiye kadar görülmemiş bir düzeye yükselmiştir. CHP, namuslu ve dürüst bir yönetimi iş başına geçirecektir. Önümüzdeki seçimler, Türkiye için tarihi bir sınav olacaktır. Bu seçimlerde AKP iktidarının düşürülerek cumhuriyet ve demokrasinin galip gelmesi partimizin öncelikli hedefi olmalıdır.
  İktidarın yanlış ekonomi politikaları sonucunda dış ticaret açığı ve dolayısıyla cari açık rekor düzeye yükselmiş, sıcak para girişi ülke ekonomisini tehdit edecek boyuta varmış ve ülkemizdeki sosyal dengeler bozulmuştur. Bu dönemde çiftçiler ezilmiş ve tarım ürünlerinin fiyatları, zorunlu girdilerin maliyetinin altına düşmüştür. Bu duruma mutlaka son vermek ve çiftçilerimizi hak ettikleri geçim koşullarına kavuşturmak öncelikli ödevimizdir.”

  Medya kuruluşları ile bazı büyük sermaye gruplarının da yanlış bir tercih yaparak iktidarın hatalı politika ve uygulamalarına destek olma yolunu seçtiği savunulan bildiride iktidarın dış politikada ve ekonomide ülkeyi şimdiye kadar görülmemiş ölçüde dışa bağımlı hale getirdiği ileri sürüldü. Bildiride, iktidarın dış destek beklentilerinin Türk siyasetine yön verdiği ifade edilerek şunlar kaydedildi:

  “Dış politikada teslimiyetçi bir yaklaşım benimseyen AKP iktidarı döneminde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefi tehlikeye girmiş, Türkiye'ye Avrupa'da ikinci sınıf bir statü dayatılmış ve hükümet bunu sevinçle kabul etmiştir. Türkiye Rum yönetimini meşrulaştıracak biçimde ek protokolü onaylayıp Rum gemi ve uçaklarına Türk limanlarını açma noktasına sürüklenmektedir. CHP, AB'nin uydusu değil, eşit haklara sahip tam üyesi olmayı hedeflemektedir.
  CHP il başkanları, parti yönetiminin özelleştirme de dahil olmak üzere, gerek dış politikada, gerek ekonomik ve sosyal alanlarda izlediği politikaları kuvvetle desteklemekte ve bu politikaları hayata geçirmek için Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilk seçimde iktidar olması amacıyla bütün güçleriyle çalışmaya hazır bulunmaktadır.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı