Gündem Haberleri

  CHP: Hükümet ölüm oruçları karşısında aciz

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Parti Meclisi (PM) üyesi ve eski Adalet Bakanı Mehmet Moğultay, ölüm oruçları karşısında siyasi iktidarın çaresiz, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün de acz içinde bulunduğunu savundu. Moğoltay, hükümeti insan cesetleri üzerinden politika yapmakla suçladı.

  Moğultay, partisinin İstanbul İl Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 14 cezaevinde 48 günden beri 167 tutuklu ve hükümlünün ölüm orucunda bulunduğunu, son olarak da 800 kişinin ölüm orucuna katıldığı haberlerinin basında yer aldığını kaydederek, şunları söyledi: ''Ölüm oruçları karşısında siyasi iktidar çaresiz, sayın bakan da acz içindedir. Devletin koruması altındaki hükümlü ve tutukluya karşı ilgisiz ve kayıtsız kalarak, inatçı davranışlarla mesele halledilmeye çalışılır, işin insancıl boyutu bir kenara bırakılırsa, gelinen nokta bu olur.''

  Adalet Bakanı Türk'e seslenen Moğultay, evvela insana saygıyı gerçekleştirecek bir güven ortamının yaratılması, cezaevlerinde açlık grevleri nedeniyle sakat kalanların tıbbi hizmetlerinin eksiksiz verilmesi ve bunların dış dünya ile temaslarının kesilmemesini istedi.

  Bugün getirilmek istenen F tipi cezaevleri üzerindeki en büyük tepkinin tecrit sisteminden kaynaklandığını dile getiren Moğultay, bunun aslında Avrupa cezaevi kurallarına, bilimsel esaslara ve dünya standartlarına aykırı bir sistem olduğunu öne sürdü.

  Moğultay, ''İnsan cesetleri üzerinden politika yapmaktan vazgeçin. İnsanların ölüm oruçlarına, açlık grevlerine kayıtsız ilgisiz kalmayın. F tipi cezaevleriyle ilgili kamuoyunda yeteri olarak güven ortamı yaratmadıkça açmayacağınızı taahhüt edin. Ve bu insanlarla tartışın. Ölüm oruçlarına acilen son verilsin'' dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı