Gündem Haberleri

  CHP: Erdoğan, ekonomiyi bilmiyor ve yönetemiyor

  ANKA
  17.07.2007 - 13:19 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın miting konuşmalarında halka yanlış bilgiler verdiğini savunarak, “Erdoğan’a ve AKP’ye ekonomiden zayıf not verilmesinin temel nedeni ekonomiyi bilmemesi ve yönetememesidir” dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın Türkiye’nin borcunun 407 milyar dolar düzeyinde olmadığı yönündeki sözlerini anımsattı. Özyürek, Hazine Müsteşarlığı’nın verilerinde de yar aldığı gibi kamunun iç ve dış borcuyla özel sektörün dış borcunun toplam 407 milyar olduğunu kaydetti. Erdoğan’ın kamunun net borç stoku ile brüt borç stoku arasındaki ayrımı yapamadığını ileri süren Özyürek, Erdoğan’ın mitinglerdeki konuşmalarında net borç stokunu kullandığını, dünyanın hiçbir yerinde net borç stokunun karşılaştırmalarda kullanılmadığını dile getirdi. Özyürek, Erdoğan’ın Hazine borçlanmasındaki faiz oranını ele aldığını ve faizlerin karnede söylendiği şekilde yüzde 19.5 oranında olmadığı yönündeki açıklamasını hatırlatarak, “Son bir yıl içerisinde Hazine kağıtlarının faiz oranlarının yüzde 20’lerin üzerinde olduğu görülecektir. Haziran 2006 ve Temmuz 2007 döneminde ortalama faiz oranına bakıldığında yıllık basit faiz oranının yüzde 21.5, bileşik faiz oranının ise yüzde 20.02 oranında olduğu görülecektir” dedi. Özyürek, ayrıca Türkiye’nin dünyada en yüksek reel faiz ödeyen ülke olduğunu söyledi.

  “ERDOĞAN’IN OĞLU GEMİSİNE MAZOTU NEDEN ÖTV’SİZ ALIYOR”

  Özyürek, mazot fiyatlarının yüksek düzeyinin korunması için Erdoğan’ın, İkinci Dünya Savaşı’nda verilen karneleri referans gösterdiğini savundu. Çiftçinin kullandığı mazotta ÖTV’nin kaldırılması konusundan Erdoğan’ın rahatsız olduğunu söyleyen Özyürek, “Peki o zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gemi sahibi genç oğlu, gemisine mazotu niçin ÖTV’siz aldığını kamuoyuna nasıl açıklayacaktır?” diye sordu. Özyürek, şunları kaydetti:

  “Başbakan kolundaki saatin 50 bin dolar değil de 15 bin dolar olduğunu söylemektedir. Bunu söylerken sanki ‘her vatandaşın 15 bin dolarlık kol saati var, ne var bunda” demeye getirmektedir. Erdoğan, daha önce de aylık 9 milyar lira ile geçinemediğini söylemişti. Öyle anlaşılıyor ki; fakir edebiyatı yapanlar, kollarındaki 15 bin dolarlık saat ve 9 milyar liralık aylıklarıyla işçiye, memura, köylüye nasıl geçinemediklerin anlatacaklardır.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı