Gündem Haberleri

  CHP Davutoğlu hakkında gensoru önergesi verecek

  A.A
  04.09.2012 - 13:02 | Son Güncelleme:

  CHP, Meclis açıldığı zaman Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında gensoru önergesi verecek.

  CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun bugün Apaydın kampına ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Apaydın ziyaretinden hiçbir şey çıkmayacak. Çünkü, o zaman niye izin verilmedi şimdi verildi? Bu açıklığa kavuşmadı” dedi.

  Apaydın kampının, Türkiye'nin Suriye politikasında nereye geldiğini gösterdiğini ifade eden Güneş, Türkiye'nin BM'den istediği yardımı mülteciler konusunda bile bulamadığını iddia etti.

  Güneş, Suriye'de 1 milyon 200 bin kişi evini terk etmişken, bölgedeki mülteci sayısının 200 bin civarında olduğunu kaydetti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisine yöneltilen ciddi konuları gayri ciddi yerlere çektiğini iddia eden Güneş, “'Baasçısın' diyor, sanki biz Bodrum'da

  Baas lideriyle birlikte tatil yapmışız da...” dedi. Güneş, Türkiye'nin Suriye'deki savaşın içine sokulduğunu öne sürdü.

  Güneş, şöyle konuştu:

  “Cumhuriyet tarihinde ilk kez Hükümet, başka ülkenin telkinleriyle komşusuyla olan ilişkisini düzenlemektedir. Davutoğlu ile Clinton sıklıkla görüşerek, Türkiye'nin Suriye politikasını dizayn etmişlerdir. CIA Başkanı Türkiye'yi ziyaret etti, bu kamplar meselesi de görüşüldü herhalde. İlk kez Türkiye başka bir ülkenin içişlerine karıştı, karışmanın da ötesinde karıştırmakla suçlandı. Türkiye ilk kez, komşusuna silah sevk etmek ve silah sevk ettiği insanların eğitiminini kendi ülkesinde içinde sağlamakla suçlandı. Türkiye'nin dış politikası bühtana doğru gitmektedir.

  Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşme yaptım. Genel Başkanımız, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında yeniden gensoru vermenin zaruri hale geldiğini söyledi. Meclis açıldığı zaman bakan hakkında gensoru vereceğiz.”

  Hurşit Güneş, “Komisyondan sağlıklı bir karar çıkabilir mi?” sorusuna, “Hayır çıkmayacaktır. Ne değişti de o kamplar bugün ziyaret ediliyor? Açıklama yapacaklar ve 'kamplarda bir şey yokmuş, pırıl pırıl, isimlerin hiç biri yokmuş' diyecekler” yanıtını verdi.

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, “Dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşıyım” dediği anımsatılarak, buna ilişkin görüşü sorulan Güneş, “O kucaklaşma hoş olmamıştır. Dokunulmazlıkların kaldırılması meselesi ayrıca tartışılmalıdır” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı