Gündem Haberleri

  CHP: Cumhuriyetin hedefleri saptırılmasın

  Hürriyet Haber
  10.10.2003 - 14:19 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz, Hükümet tarafından TBMM'ye sunulan YÖK ve TÜBİTAK yasalarında değişiklik yapan tasarılar ile Türkiye'nin çok tartışmalı bir sürece sokulduğunu iddia ederek, ''Sayın Başbakan Cumhuriyetin hedeflerini saptırmaya dönük girişimlerden vazgeçsin'' dedi.

  Ali Topuz, milletvekilleri Yakup Kepenek, Mustafa Gazalcı ve Naci Aslan ile birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

  Topuz, Hükümet tarafından TBMM'ye sunulan, meslek liselerinin üniversiteye girişini yeniden düzenleyen, ''Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' nın üniversitelere danışılmadan hazırlandığını ve tasarının gerekçesinde belirtilen konuların hiçbirinin madde metinlerinde yer almadığını öne sürdü.

  Tasarının genel gerekçesinde yer alan ''Yükseköğrenime girişte eşitsizliği ortadan kaldırmak, meslek liselerinin mağduriyetini önlemek''gibi değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını ve tam tersinebu düzenleme yapıldığı takdirde eşitsizlik ve huzursuzluğun artacağınısavunan Topuz,''Tasarının gizli amacı İmam-Hatip Liselerine özel avantajlar sağlanmasıdır'' dedi.

  Tasarıda getirilen düzenlemelerin Anayasa'nın 130 ve 131. maddelerine aykırı olduğunu, konuyla ilgili düzenleme yapmaya Milli Eğitim Bakanlığı'nın değil, YÖK'ün yetkili olduğunu ifade eden Ali Topuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Tasarıya karşı çeşitli tepkilerin ortaya çıkmasını gazeteciler Sayın Başbakan'a sormuşlar. Sayın Başbakan da 'Türkiye'de hükümet edenler bellidir'' diye bir hikmet buyurmuş.

  Biz de Türkiye'de hükümet edeni biliyoruz. Biliyoruz ama hükümet edenler her aklına geleni yapmak hakkına sahip değildir. Sayın Başbakan biraz Anayasa okusun, biraz devrim tarihini incelesin. Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetin hedeflerini saptırmaya dönük girişimlerden vazgeçsin.

  Parlamentodaki çoğunluğuna dayanarak her işi yapacağını sanan insanların akıbetinin ne olduğuna ilişkin hem bizim tarihimizde hem dedünya demokrasi tarihinde çok acı örnekler var. Bir kişi başbakan olabilir, parlamentoda üçte iki çoğunluğa sahip olabilir. Ama bir başbakan bu ülkenin başta Anayasası olmak üzere kanunlarına uymak zorundadır. Hükümet'i bu yasayı geri çekmeye davet ediyoruz.''
     
  TÜBİTAK YASA TASARISI
     
  CHP Grup Başkanvekili Topuz, AK Parti Hükümeti'nin siyasal kadrolaşma ve hukuk tanımazlığının bir başka örneğinin ise TBMM'ye sevkettiği TÜBİTAK Yasa Tasarısı'nda görüldüğünü ileri sürdü. TÜBİTAK'ın özel yasası bulunduğunu ve Cumhuriyet'in 40 yıllık temel kurumlarından biri olduğunu ifade eden Topuz, şunları söyledi:

  ''Yasa gereği bu kurumun 12 kişilik bir bilim kurulu var ve kurul kendi içinden seçeceği bir başkan tarafından yönetilir. Kurul'un üyeleri ve başkanı 4 yıl için seçilir. Bu yıl başkan Prof. Dr. Kemal Pak, Mayıs ayından geçerli olmak üzere yeniden seçildi. O günden bu yana Sayın Başbakan bu seçimi onay için Cumhurbaşkanı'na göndermedi. TÜBİTAK, 5,5 aydır başkansız bırakıldı. Başbakan, yasaların zorunlu kıldığı görevini yerine getirmedi.

  Dün TBMM'ye TÜBİTAK'la ilgili bir yasa tasarısı sunuldu. Buna göre, TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun 6 üyesi ve Başkanı bir defaya mahsus olmak üzere Başbakan tarafından seçilecek. Tüylerim diken diken oldu. Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle bir Başbakan nasıl göreve gelir. Nasıl kendisini böyle bir kurulun yerine koyar. Yapılmak istenen kendi militanlarını bu kurula yerleştirmek ve kendine bağlı sözde bir bilim kurulu oluşturmaktır.

  TÜBİTAK, hukunun temel ilkeleri ve geçerli yasalarla alay edilerekyıkılıyor. Bu olay hafife alınamaz. Bu direniş püskürtülmelidir. Bu tasarı, bilimden ve bilimadamlarından özür dilenerek Meclis'ten geri çekilmelidir.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı