Gündem Haberleri

  CHP, Başbakan'a sordu: Pozantı Cezaevi'ndeki taciz mağduru çocuklara 'dava' açıldı mı?

  Hürriyet Haber
  24.02.2015 - 11:07 | Son Güncelleme:

  CHP, Başbakan Davutoğlu’na 2012 yılında Pozantı Cezaevi'nde taciz ve tecavüz mağduru çocuklara kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle dava açılıp açılmadığını; Pozantı çıkışlı çocukların ailelerine toplam olarak 1 milyon 270 bin lira idari para cezası verilip verilmediğini sordu.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Önergede, 2012’de güvenlik güçlerine taş attıkları gerekçesiyle Pozantı Çocuk Cezaevi'ne gönderilen dört çocuğa taciz ve tecavüz etmekle yargılanan 20 cezaevi görevlisi ve devlet memuru hakkında takipsizlik kararı verildiğini anımsattı.

  CHP, Başbakana sordu: Pozantı Cezaevindeki taciz mağduru çocuklara dava açıldı mı İşte CHP'nin Pozantı raporu

  Tanrıkulu, önergesinde davacı olan dört çocuğun ise ‘devlet malına zarar vermek’ iddiasıyla davalı duruma düşürülerek, haklarında müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldığını ileri sürerek Başbakana şu soruları yöneltti:

  1.Pozantı cezaevinde taciz ve tecavüz mağduru çocuklara kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle dava açıldığı doğru mudur? Haklarında dava açılan çocuk sayısı nedir?

  2.Pozantı Cezaevinde çocuklara taciz ve tecavüz ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma açılan memur sayısı nedir? Bu memurların kaçı hakkında dava açılmıştır? Hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verilen memur sayısı nedir?

  3.Taciz ve tecavüz iddialarına karışanlar hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

  4.Bu tecavüz mağduru çocuklardan kaçı hakkında devlet malına zarar vermekten dava açılmıştır?

  5.Türkiye’de illere göre son 5 yılda çocuk cezaevlerinde yaşanan taciz ve tecavüz vakası sayısı kaçtır? Bu vakaların kaçı hakkında soruşturma açılmıştır? Bu soruşturmaların kaçı davaya dönüşmüştür? Bu davalarda ceza alan kamu görevlileri bulunmakta mıdır?

  6.Taciz ve tecavüze maruz kalan Kürt çocukların Pozantı Çocuk Cezaevinde tek kişilik koğuşlara konuldukları iddiası doğru mudur?

  7.18 yaşını dolduranların büyük bir kısmının tutuklama ve para cezalarıyla sindirilmeye çalışıldığı iddiası doğru mudur?

  8.2012 yılı içerisinde Mersin Valiliği tarafından Pozantı çıkışlı çocukların ailelerine toplam olarak 1.270.000.00 (Bir milyon iki yüz yetmiş bin) TL idari para cezası verildiği doğru mudur? Doğru ise, Pozantı çıkışlı çocukların ailelerine 1.270.000.00 (Bir milyon iki yüz yetmiş bin) T.L. idari para cezası verilmesinin sebebi nedir?

  'Haklı çıkmaktan son derece üzgünüz'
  Adana Pozantı Cezaevi’nde 2012’de çocuklara taciz ve tecavüz ettiği iddia edilen görevlilerle ilgili davada verilen takipsizlik kararına CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’den tepki geldi.

  CHP Cezaevi Komisyonu üyesi ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Açıkça görünen o ki, birileri Pozantı’nın görülmesini, duyulmasını, yazılmasını istemiyor. Hatta ve hatta birileri Pozantı’nın sorumlularını koruyup kolluyor. 3 yıl önce uyardığımız her konu, şimdi teker teker doğrulanıyor. Böyle bir meselede haklı çıkmaktan dolayı son derece üzgünüz. Bizler, Pozantı’da yaşananların gözden kaçırılmasına müsaade etmeyeceğiz. Pozantı’yı kapatabilirler, bu olayın üstünü örtmeye çalışabilirler ama bu olayın sorumluları ve onları koruyup kollayanlar elbet bir gün yargılanacaklar. Bunu kimse unutmasın” dedi.

  CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ile 3 yıl önce Adana Pozantı Cezaevindeki M Tipi Çocuk Cezaevi’nde 7 çocuğun yaşadığı tecavüz, taciz ve işkence skandalını ortaya çıkarttıklarını ve hazırladıkları raporun ardından Pozantı Cezaevi’nin kapatıldığını anımsatan Özel, “Pozantı Cezaevi’ni kapattıran heyetteyken bize ‘Pozantı’ya üç gün geç gidin’ dediler. Reddettik. Bir gittik çocuklara tecavüzü ortaya çıkardık. Orada yaşanan skandal, insanlık dışı işkence, çocuklara tecavüz ve taciz iddiaları üzerine Pozantı’ya giderek yerinde incelemelerde bulunup, rapor hazırladık. Biz o gün yazdığımız raporda Pozantı kampının zulüm tarihini yazdık. 6 kişilik yatakta 13 çocuğun yatmak zorunda kaldığını yazdık. O günlerde Adalet Bakanlığı ve hükümetin, Pozantı’da yaşananları unutturmak ve yok saymak için çaba harcadığını söyledik. Bizim ziyaretimizden 3 gün sonra aynen dediğimiz gibi olduğu ve her acıda olduğu gibi bunu da iktidar ve onun yargısı zamana yaydı, unutturdu ve şimdi de üstünü kapattı. Bunca olaya, kanıta, belgeye, şahide rağmen, sorumlular tespit edilmiyor, edilse bile cezalandırılmıyor. Dosyaların tamamı ya takipsizlik ile sonuçlanıyor ya da sorumlular suçsuz bulunuyor. Üstelik şunu biliyoruz ki, daha o günlerde olayın sorumlusu cezaevi yöneticileri terfi ettirilmiş, hiçbir idari ceza almamışlardı. Esasında CHP Cezaevi Komisyonu’nun kurulmasına sebep olan mesele de Pozantı cezaevinde yaşananlardı. Orada çocuklara yapılan insanlık dışı muamele idi. Aliağa’da süngerli oda da yine bizim heyet ziyaretlerimiz sırasında ortaya çıktı.'' (Banu ŞEN)

  “TECAVÜZ DEVLET ELİYLE AKLANDI”

  CHP Cezaevi Komisyonu (CHP-CK) üyeleri Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Parti Meclisi Üyesi ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Erzincan Milletvekili Muharrem IŞIK, Pozantı’da yaşanan tecavüz vahşetinin sorumlusu olan devlet memurları hakkındaki davada takipsizlik kararı verilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

  Açıklamada, “Bu karar vicdanları yaralamıştır. Daha önce olayın sorumlusu cezaevi yöneticileri terfi ettirilmiş, hiçbir idari ceza almamışlardı. Olayda sorumluluğu bulunan cezaevi yöneticilerinin mutlaka cezalandırılması gerekirken, böyle bir karar verilmesi cezaevindeki şiddet, taciz ve tecavüz vakalarının engellenmesini imkânsız kılacaktır. Bu karar ile devlet gözetimindeki tecavüz devlet eliyle aklanmıştır” denildi.

  “TECAVÜZÜ DEVLET TEŞVİK EDECEK"

  Bu cezasızlık durumunun tecavüzün devlet eliyle teşvik edilmesine neden olacağı ileri sürülen açıklamada tecavüze uğrayan çocukları Pozantı Cezaevi'nde 01.03.2012 tarihinde ziyaret ettiklerini, İnsan Hakları Derneği ve diğer dernek yöneticileri ile temaslarda bulundukları anımsatıldı.

  O zaman ‘devlet gözetiminde çocuklara tecavüz’ edildiğini gündeme getirdiklerini belirten komisyon üyeleri, “Çocuklara, çamaşır yıkattırıldığı, masaj yaptırıldığı, ayak yıkatıldığı, paspas sapı ile dayak atıldığı, koğuş temizliği yaptırıldığı, ayak tabanlarına sopalar ile vurulduğu, cinsel tacize ve tecavüzü uğradıkları iddialarını gündeme taşıdık. Bu olaydaki takipsizlik, daha sonra Ceyhan, Antalya, Maltepe cezaevlerindeki tecavüz vakalarını tetiklemiştir. Şimdi verilen takipsizlik kararı ise cezaevinde çocuklara tecavüz edildiği gerçeğinin üstünü örtmeye çalışmaktır” dediler.

  “CEZAEVİNİ KAPATTIRDIK, DOSYAYI KAPATTIRMAYCAĞIZ”

  2,5 yıl önce Pozantı Cezaevi'ndeki iddialar sonrası oluşturulan komisyonun hazırladığı rapor sonucu cezaevinin kapatılmasını sağladığı vurgulanan açıklamada, “”Konunun Meclis gündemine taşınması ve sorumluların bulunması için elimizden geleni yaptık. Tecavüz iddialarının soruşturulması hakkındaki bu takipsizlik kararının da takipçisi olacağız. Cezaevini kapattırdık, bu dosyanın kapatılmaması için ne gerekiyorsa yapacağız” denildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı