GeriGündem CHP AYM’ye gidebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP AYM’ye gidebilir

CHP AYM’ye gidebilir
refid:19737266 ilişkili resim dosyası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresiyle ilgili tartışmaları değerlendirerek, “Anayasa’ya aykırılığı iddia ediliyorsa, herhalde anamuhalefet partisi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gidecektir” dedi.

AKSARAY ziyaretinin ardından Niğde’ye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Vali Alim Barut’u ziyaretinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı’nın TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiği ve bu konuda Anayasa’ya aykırılık tartışmalarının olduğunu hatırlatması üzerine Gül, “Konuyla ilgili ben söyleyeceklerimi söyledim biliyorsunuz. Daha ekleyecek bir şeyim yok. Ama Anayasa’ya aykırılığı iddia ediliyorsa, tabii ki anamuhalefet partisi de iddia ediyorsa Anayasa Mahkemesi’ne herhalde gidecektir” diye konuştu.
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın Hrant Dink cinayetiyle ilgili idari soruşturma başlattığının konuşulduğuna ilişkin soru üzerine de, Gül, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Yargı, idari süreci de araştırıp soruşturacaktır. İhmal var mı yok mu? Araştırılacak bir şey var mı yok mu? Mutlaka bakacaktır. Yargı süreci henüz bitmedi. Yargılama süreci devam ediyor. Mahkeme kararından tatmin olunmaz ise temyize gidilebilir. Mahkeme birinci aşama kararını vermiştir, temyize gidilecektir, süreç devam ediyor. Esas Yargıtay, bütün bu süreçleri değerlendirecektir. Olup bitenleri gözden geçirecektir. Kamuoyunun tepkisi gayet açık şekilde ortadadır. Bazı şeyleri gayet iyi şekilde gözden geçirmek gerekiyor. Danıştay’daki cinayette de mahkemenin kararı farklıydı biliyorsunuz. Yargıtay, başka bir şekilde karar verdi. Sürece bakmak gerekir.”
Gül, “Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Yüce Divan’da yargılanması gerektiğini açıkladınız, ancak mahkeme farklı bir görüş bildirdi. Görüş ayrılığına ne diyorsunuz?” sorusuna ise, “Mahkemenin kararıdır” demekle yetindi.

Önce ağlayıp sonra güldüler

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, dün Niğde’de ilk olarak valiliği ziyaret etti. Ziyaret sonrasında yürüyerek belediye binasına geçen Cumhurbaşkanı, yolda karneleriyle okuldan çıkan öğrencilerle karşılaştı. Gül, öğrencileri tebrik ederek karnelerini imzaladı. Kalabalıkta karne gösteremeyen ilköğretim okulu öğrencisi Salih Baykan (13) ve Elmas Çelik (12) gözyaşlarına hâkim olamadı. Ancak sabreden iki afacan, Cumhurbaşkanı’nın belediyeden çıkışı sonrasında imza almayı başardı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle