GeriGündem CHP: Aşık gitmezse hükümeti düşürürüz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CHP: Aşık gitmezse hükümeti düşürürüz

CHP Lideri Deniz Baykal, Çakıcı ile Devlet Bakanı Eyüp Aşık arasında geçen telefon konuşmalarının yer aldığı ses bandı konusunda, ‘‘Başbakan gereğini yerine getirmeli’’ derken, Mesut Yılmaz'ın derhal istifa etmesi gerektiğini söyleyen CHP Genel Sekreteri Adnan Keskin, aksi halde TBMM açıldığında hükümeti düşürmek için gensoru dahil tüm mekanizmaları tereddütsüz işleteceklerini açıkladı. Genel Başkan Yardımcısı Onur Kumracıbaşı da, ‘‘Eğer Aşık istifa etmezse, CHP'nin yılbaşına kadar hükümete verdiği destek sorumluluğu tartışma konusu olacaktır’’ dedi. Kocaeli il merkezinde dün basın toplantısı yapan Kumracıbaşı, ‘‘Bazı siyasiler çetelerle içiçe girdiklerini ne kadar inkar ederse etsin gerçeklerin değişmeyeceğinin ortada’’ diye konuştu.

Antalya'da açıklamalarda bulunan Baykal, Aşık'ın, Çakıcı ile yaptığı konuşmanın kasetlerinin, hukuken incelenmesi gerektiğini söyledi. Baykal, ‘‘Bant metni, siyasi hayatımızda bugüne kadar eşini benzerini göremediğimiz yeni bir döneme girmiş olduğumuzu gösteriyor. Kasetteki konuşmalar doğru mudur, değil midir, bu konuşmalar yapılmış mıdır, yapılmamış mıdır? Eğer gerçekten bir bakanla aranan bir kanun kaçağı arasında geçen konuşma ise bunun ne kadar ciddi olduğu ortaya çıkmış oluyor’’ dedi.

Böyle bir durumun, ilgili bakan açısından yaratacağı sonuçları önemli saymadığını belirten Baykal, ‘‘Elbette onun gereği yerine getirilecektir. Ama Türkiye'de siyasetçi ve çete ilişkisinin hangi boyutlarda olduğu çok açık biçimde böylece ortaya çıktı. Bu önemlidir. Hükümetin çeteyle mücadele konusunda önce kendisine çeki düzen vermek zorunda olduğu görülüyor. Hükümetle bu mücadeleyi nasıl vereceğiz?’’ diye konuştu.

Baykal, gazetecilerin ‘Eyüp Aşık istifa etmeli mi?’ sorusu üzerine de şunları söyledi:

‘‘Başbakan Mesut Yılmaz'ın bu konuda gereğini derhal yerine getireceğini umuyorum. Hiç kuşku yok; Başbakan gereğini derhal yerine getirecektir, getirmelidir. Ama istifa bu konuyu çözmüyor. Yani anlaşılıyor ki, Türkiye'de belli bir siyasetin en üst kadroları, çeşitli partiler içinde, çetelerle içli dışlı durumdadır. Bu ilişkiler önemlidir.’’

HÜKÜMET İSTİFA ETSİN

Keskin de dünkü basın toplantısında, bu olaydan sonra hükümetin istifa etmemesi durumunda TBMM'de gensoru da dahil, hükümet hakkında tüm denetim yollarını tereddütsüz işleteceklerini bildirdi. Sağ partilerin çetelere ve mafyaya hizmet sunma ve özel ulaklık yapmak için yarış ettiklerini söyleyen Keskin, ‘‘Organize suç örgütleri konusunda takke düşmüş kellik ortaya çıkmıştır. Çetelerin karargahı sağ partiler, hamisi de bu partilerin yöneticileridir’’ dedi.

Olayın yanlızca Eyüp Aşık'ın özel dedektiflik hevesinden kaynaklanmadığını söyleyen Keskin, Çakıcı ile temasın Başbakan'ın bilgisi ve talimatı ile yapıldığının kasetten anlaşıldığını söyledi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle