Gündem Haberleri

  CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

  ANKARA
  16.02.2011 - 01:17 | Son Güncelleme:

  CHP, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile Sayıştay’ın yapısını değiştiren iki yasanın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle dün Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı.

  CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Yargıtay ve Danıştay’a yeni daireler kurulması ve üye sayısının artırılmasına ilişkin yasanın da iptalini isteyeceklerini belirterek, “Yasada, hangi maddelerin Anayasa’ya aykırı olduğuna ilişkin belirlemeleri yaptık. Dava dilekçelerine ilişkin çalışmalar yürütülüyor. Bu kanunla ilgili de Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız” dedi. Hamzaçebi, HSYK yasasının dokuz düzenlemesinin iptalini istediklerini belirterek, şunları söyledi:
  “Hükümet, Anayasa’da olmayan birtakım hükümleri yasalara koyarak yargı üzerinde hakim olma düşüncesini açığa vurmuştur. HSYK’da bakan ve müsteşar kurulun doğal üyesi. Doğal üyelerin, kurulun toplantılarına katılmaması halinde yerlerine vekil tayin etmeleri Anayasa’ya göre mümkün değil. Buna rağmen müsteşarın toplantıya katılmaması halinde yerine vekil tayin etmesi mümkün hale getirildi.
  Sayıştay Yasası’ndaki denetçi yardımcılarının alınmasıyla ilgili hükümler Anayasa’ya ve hukuk devleti ilkesine aykırıdır. Sayıştay, TBMM adına bütçe hakkını gözeten ve denetleyen bir kurumdur. Kadrolaşma amaçlı sınav düzenlenmesi bütçe hakkına ve Anayasa’ya aykırıdır. ”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı