Gündem Haberleri

  CHP, Aleksis Çipras’a Mihri Belli’nin toprağıyla gidiyor

  Okan KONURALP/ANKARA
  30.01.2015 - 14:36 | Son Güncelleme:

  YUNANİSTAN’da Başbakanlık koltuğuna oturan SYRIZA lideri Aleksis Çipras’dan CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız’a “Atina’ya gelsin, görüşelim” mesajı geldi.

  9 ŞUBAT’TA ATİNA’DA

  CHP, Aleksis Çipras’a Mihri Belli’nin toprağıyla gidiyorEdinilen bilgilere göre SYRİZA’nın seçim zaferi sonrası Çipras’ın sekretaryasıyla temas kuran CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İnanç, “Sayın Çipras, Başbakanlık koltuğuna yeni oturduğu için olağanüstü bir gelişme olması halinde programı değişebilir. Ancak görüşme talebimize ‘Neden olmasın’ dedi. Uygun tarih olan 9 Şubat’ta Atina’da olun, görüşme gerçekleşebilir” yanıtını aldı.

  BELLİ’NİN MEZARINDAN TOPRAK

  CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İnanç, Çipras’ın huzuruna, 1944- 1948 yılları arasında gerçekleşen Yunan İç Savaşı’na 1946’dan itibaren gerilla olarak katılan, “Demokratik Ordu” saflarında tabur komutanlığına kadar yükselen Mihri Belli’nin hatırasıyla çıkacak. İnanç, Ağustos 2011’de hayatını kaybeden, Türkiye Komünist Partisi geleneğinden arkadaşları Şefik Hüsnü, Reşat Fuat Baraner ve Şevki Akşit’le birlikte İstanbul Feriköy Mezarlığı’nda yatan Belli’nin mezarından alacağı bir avuç toprağı Çipras’a verecek. İnanç, Selanik 1900 doğumlu Reşat Fuat Baraner’in mezarından alacağı toprağı da Çipraz’a götürecek.

  PARTİ YÖNETİMİYLE DE GÖRÜŞECEK

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da olası görüşme hakkında bilgi veren İnanç, 9 Şubat’ta Atina’da olacak. Çipras öncesi, SYRİZA’nın üst düzey yönetimi ve gençlik örgütlenmesiyle de görüşecek, onları Türkiye’ye davet edecek olan İnanç, CHP ile SYRİZA arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunacak. Türkiye’deki “Gençlik hareketi ve toplumsal muhalefet” başlıklarında sunuş da yapacak olan İnanç’a gezisinde, gençlik kolları üyesi iki isim eşlik edecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı