Gündem Haberleri

  CHP: AKP, örtülü medya patronu

  Ankara
  14.02.2005 - 14:10 | Son Güncelleme:

  CHP'li Haluk Koç, TMSF'nin 17 televizyon, 10 radyo kanalı, 1 günlük gazete ve 6 dergi ile bir medya devi haline geldiğini belirterek, “bu durum AKP'nin devlet olanaklarıyla örtülü medya patronu olduğu anlamına gelmez mi?" diye sordu.

  CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç,TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), elinde bulundurduğu böylesine büyük bir medya gücünün hükümetin emrinde olmasına hiçbir demokratik ülkede rastlanamayacağını söyledi.

   

  Bu büyük gücün zaman zaman iktidar yanlısı politikalar izleyerek kamuoyunu yanlış yönlendirme noktasında girişimlerde de bulunduğunu ileri süren Koç, şöyle konuştu:

    

  “Burada devletin el koyduğu yayın organlarının izlediği iktidar yanlısı yayın politikalarından çok bu gruplarda çalışan basın emekçilerinin uğradıkları haksızlıklara değinmek istiyorum.      

   

  Basın özgürlüğünü ayaklar altına alınması pahasına birçok basın çalışanı işten atılmış ve kendilerine yasal tazminatları yargı kararlarına rağmen ödenmemiştir. Bu konu Türkiye'de olduğu kadar yurtdışındaki gazeteci örgütlerinin tepkisini çekmiştir.

    

  Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Star gazetesinde görevinden alınan muhabir ve çalışanların durumundan kaygı duyulduğunu, 8 Şubat 2005'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ortak bir mektup göndererek iletmişlerdir.         

   

  Bu konuda CHP olarak verdiğimiz önergelere, (kaynak bulunduğu takdirde ödemede bulunulacaktır) gibi hukuksal değeri olmayan gayri ciddi yanıtlar verilmektedir.      Siyasi iktidarın bu tavrı olayı, düşüncelerinden dolayı sadece basın emekçilerinin değil, onlarla birlikte ailelerinin de cezalandırıldığı bir sürece dönüştürmüştür.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı