Gündem Haberleri

  Chopra çılgınlığı yayılıyor

  Hürriyet Haber
  16.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Demi Moore, Madonna gibi ünlülere şifa dağıtan, Hint asıllı BD'li Deepak Chopra yeni kitabıyla yine olay yarattı. Amerikan Newsweek Dergisi son sayısında Chopra'nın hayat hikayesi ve planlarına geniş yer verdi ve kitleleri peşinden sürükleyen Hollywood gurusunun global bir imparatorluğu amaçladığını yazdı.

  Dergiye göre, Chopra'nın ‘‘The Seven Spiritual Laws for Parents’’ (Ebeveyn için Yedi Manevi Yasa) adlı son kitabı, New York'taki Barnes-Noble Kitabevi'nin en fazla satanlar listesinde. Anne-babalara çocuk eğitimi konusunda farklı bakış açısı tavsiyelerinde bulunan 50 yaşındaki Chopra, doğru yaşam tarzını yeğleyenlerin 120'nci doğum gününü bile kutlayabileceğini savunuyor.

  ‘‘Başarının Yedi Manevi Yasası’’ kitabında ise ‘‘Aşk, hareketlerinizi yönlendirdiğinde, aşkın getirdiği fazla enerji ve keyif, istediğiniz herşeyi elde etmenizi, hatta sınırsız bir zenginliğe kavuşmanızı da sağlar’’ iddiasını ortaya atıyor. Chopra, en yakın ilgiyi iş kadınlarından gördüğünü ve en hızlı doğru yolu bulanların yine onlar olduğunu söylüyor.

  1970'lerde ABD'ye göç eden endokrinolog Chopra, ilk günlerinde New Jersey'deki bir hastanede 404 dolar aylığa çalıştığını ve kırmızı bir Volkswagen otomobili zorlukla alabildiğinde, ‘‘Amerika müthiş bir ülke’’ diye düşündüğünü itiraf ediyor. Ancak kısa sürede çevresini, keşfeden Chopra, hekimliğinin yanı sıra yazarlığı, eğitimciliğe başlıyor ve muazzam bir başarıya ulaşıyor. 1993'te popüler bir televizyon programına konuk olmasının ardından yaşlanmanın önlenebileceğini anlatan kitabı yok satıyor. En az 10 milyon kitabı satılan, yazıları 30 dile çevrilen Chopra, artık daha geniş kitlelere ulaşmak istiyor.

  Dünyanın önde gelen başkentlerde konferanstan konferansa koşan Chopra, şifa merkezleri zinciri, manevi yayın kanalı, TV dizileriyle ‘‘Chopramania’’yı tırmandırmak ve yeryüzüne tam anlamıyla hükmetmek istiyor.

  Deepak kazandırıyor

  DEEPAK Chopra imzalı kitaplar, CD’ler, şifalı otlar ve aromatik yağların yıllık geliri 15 milyon dolar. Ünlü üstad dünya çapında Şifa Merkezleri açmayı planlıyor.

  Eserleri: Yayınlanmış 19 kitabı var. Aylık bir bülten ve İranlı şair Rumi'ye ait çevirileri yayına hazırlanmakta.

  CD'ler: İki albümü var. Birisi Güney Asya müziği ve Batı tarzında pop müziğiyle Chopra'nın liriklerini birleştiriyor, diğeri ise şiir ile müzik karması bir CD.

  Hizmetler: Global Ruhsal Başarı Ağı 50 ülkedeki 100 çalışma grubuyla 5 bin üye arasında diyalog sağlıyor.

  Ürünler: Maksimum enerji veren OptiEnergy ya da sakinleştirici OptiCalm gibi kremler, masaj yağları.

  Konferanslar: Hindistan'dan İrlanda'ya kadar hemen her ülkede konferanslar veriyor ve her biri karşılığında 25 bin dolar alıyor.

  Seminerler: ‘‘Sınırsıza Yolculuk’’ gibi üç, beş ya da yedi günlük programlar.

  Film senaryosu: ‘‘The Lords of Light’’.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı