Gündem Haberleri

  Chirac'ın eski müdürü yolsuzluktan mahkum

  a.a.
  26.10.2005 - 17:12 | Son Güncelleme:

  Fransız mahkemesi, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Paris Belediye Başkanı olduğu dönemde personel müdürü olarak görev yapan Michel Roussin'i yolsuzluk suçundan mahkum etti.

  Kamu ihalelerinde yolsuzluk yapmakla suçlanan Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Paris Belediye Başkanı olduğu dönemdeki personel müdürü, dört yıllık hapis cezasını tecil eden mahkeme, sanığın 50 bin avro para cezası ödemesini kararlaştırdı. Roussin, 1989 ve 1995 yılları arasında, Paris bölgesinde yapılan kamu inşatlarının ihalelerini siyasetçilere çıkar sağlamak amacıyla belirli firmalara vermekle suçlanıyor.
  Aynı yolsuzluk davasında Chirac'ın da yargılanması talep edilmiş, ancak cumhurbaşkanlığının dokunulmazlık statüsü yüzünden savcılar bundan vazgeçmek zorunda kalmıştı.
  Fransa'nın en büyük yolsuzluk vakalarından biri olarak değerlendirilen davada, üç eski bakan ve yaklaşık 30 işadamı yargılanıyor. Yolsuzluğun miktarının 70 milyon avroyu bulduğu tahmin ediliyor.
  Fransız savcı, duruşmalar sırasında yaptığı suçlamada, kamu ihalelerinden gelen yasadışı paranın büyük bir bölümünün, Chirac'ın eski partisi Cumhuriyetçi Birlik Partisi'ne gittiğini bildirmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı