Gündem Haberleri

  Chirac Merkel'le görüştü

  Hürriyet Haber
  23.01.2006 - 22:41 | Son Güncelleme:

  Chirac, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Versailles'da bir araya geldi.

  Chirac, toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Fransa'nın nükleer yaklaşımının değişmediğini belirterek, “Saldırıya karşılık vermenin, hayati çıkarları için hala sigorta olduğunu” ifade etti.

  Almanya Başbakanı Merkel de, Chirac'ın geçen hafta yaptığı açıklamalarını tenkit edecek bir durum bulunmadığını söyledi.

  Merkel, İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunun çözülmesi için acele tepkiler verilmemesi konusunda çağrıda bulunarak, bu konuda ”adım-adım bir diplomatik süreç” işlemesi gerektiğini söyledi.

  Uluslararası toplumun bu konuda hemfikir kalmasını umduğunu belirten Merkel, bu konuda çıkacak kararla ilgili “olabilecek en büyük çoğunluğa” ulaşılmasını istediğini kaydetti.

  Jacques Chirac, geçen haftaki açıklamasında, bir devlet veya gücün ülkesine karşı terörist saldırıda bulunması halinde, nükleer karşılık verme haklarının bulunduğunu söylemişti.

  Fransa'ya yönelik olası bir saldırıyı karşılıksız bırakamayacaklarını belirten Chirac, “Bu karşılık konvansiyonel olmalı. Ama farklı olması da mümkün” diyerek, ülkesinin nükleer gücünün bu düşünceye göre düzenlendiğini ifade etmişti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı