Gündem Haberleri

  Chirac "Mahkeme için hazırım" dedi

  A. A.
  05.11.2009 - 14:17 | Son Güncelleme:

  Fransa'nın eski cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac, belediye başkanı olduğu dönemde “yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla” hakkında açılan davayla ilgili olarak, mahkemeye çıkmaya hazır, kendini aklamaya kararlı olduğunu söyledi.

  Le Figaro gazetesinin sorularını yanıtlayan Chirac, mahkemede kendisini savunacağını belirterek, “Bu sayfanın tamamen kapanması için, bir an önce gerçeğin açığa çıkmasını istiyorum. Mahkemede, serinkanlılıkla ve kararlılıkla suçlamalara ilişkin görüşlerimi kendim açıklayacağım. Çünkü suçlanmayı hak edecek hiçbir şey yapmadım” ifadesini kullandı.

  Chirac ayrıca, “Mahkemeden kesinlikle hoşgörü ve ayrıcalık beklemiyorum” dedi.

  Chirac'ın suçlu bulunması halinde hakkında 10 yıla kadar hapis ve 150 bin euroya kadar para cezası istenebilecek.

  Paris savcısı, Chirac hakkında sorgu hakimi tarafından açılan davaya itiraz etmeyeceğini dün açıklayarak, eski cumhurbaşkanı ve diğer 9 zanlının yargılanması önündeki engeli kaldırmıştı.

  Chirac ile Fransa tarihinde ilk defa eski bir cumhurbaşkanı yargılanacak.

  Chirac, Paris belediye başkanı olduğu dönemde, kendisine siyasi danışmanlık yapan 21 kişiye, çalışmadıkları halde belediye bütçesinden maaş ödenmesini sağlamakla suçlanıyor.

  Bu suçlamalarla ilgili daha önce de hakkında defalarca dava açılan Chirac, 1995-2007 yılları arasındaki cumhurbaşkanlığı döneminde, anayasaya göre “dokunulmazlık” ilkesi nedeniyle yargılanmaktan kurtulmuştu.

  Chirac, 1977 ve 1995 yılları arasında Paris Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı