Gündem Haberleri

  Cheney: Irak'tan erken ayrılmanın ABD'nin güvenliğine yıkıcı etkisi olur

  A.A.
  29.08.2006 - 08:50 | Son Güncelleme:

  ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Amerikan askerlerinin Irak'tan erken ayrılmasının, ABD'de terörist saldırı olasılığını artıracağını söyledi.

  Cheney, Reno'da düzenlenen gaziler toplantısında yaptığı konuşmada, "Ülkemizde bazıları, Irak'tan çekilmenin, teröristlerin iştahlarını kapatacağını ve bizleri yalnız bırakacaklarını iddia ediyor. Irak'tan alelacele geri çekilmek, ABD'nin gelecekteki güvenliğine yıkıcı bir darbe olur" dedi.

  Dick Cheney, teröristlerin "İsrail'i yıkmak, tüm Batılı ülkelerin gözünü korkutmak ve ABD'de toplu ölümlere yol açmak" için kimyasal, biyolojik ve nükleer silahlarla donanmayı istediklerini ifade ederek, bu konuyu eleştirenlerin tehditlerin boyutunu anlamadıklarını kaydetti.

  Irak'ta yenmek ya da yenilmekten başka seçenekleri olmadığını ve çekilme politikası izlemeyeceklerini belirten Cheney, bazılarının teröristlerin bu emellerini korkunç ve delice bulabileceğini, ancak bunların ciddiye alınması gerektiğini bildirdi.

  ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de ABD ordusunun Irak ve Afganistan'da da bulunmasına karşın bir başka yerde daha savaşmaya muktedir olduğunu söylemişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı