Gündem Haberleri

  ''Che'' Guevara'nın hayatı film oluyor

  Hürriyet Haber
  08.04.2004 - 13:49 | Son Güncelleme:

  'Traffic'', ''Erin Brokovich'', ''Sex, Lies and Videotape'', ''Ocean's Eleven'' gibi önemli projelere imza atan Steven Soderbergh, şimdi de gözünü Ernesto ''Che'' Guevara'nın yaşamına çevirdi. Soderbergh, Küba Devrimi'nin kahramanı Che'nin hayatını konu alan filmin hazırlıklarını sürdürüyor. Filmde Ernesto Che Guevara'yı Oscarlı aktör Benicio Del Toro canlandıracak.

  Del Toro'ya Ryan Gosling, Benjamin Bratt ve Javier Bardem'den oluşan ekibin eşlik edeceği filmin çekimlerine bu yaz başlanması planlanıyor.

  Che'yi beyazperdede daha önce 1969 yapımı ''Che'' adlı filmde ünlüaktör Omar Sharif de canlandırmıştı.
     
  "COMANDANTE" CHE GUEVARA
         
  Arjantinli doktor ve siyaset adamı Ernesto ''Che'' Guevara, 1928'de Valle Grande'de dünyaya geldi.

  Bir mimarın oğlu olan Guevara, 1953'te Buenos Aires'te tıp doktoru oldu. Bolivya'daki tarım reformu konusunda incelemelerde bulunan Guevara, 1954'te Guetemala'da Arbenz hükümetinin yanında yer aldı. Arbenz'in devrilmesinin ardından Meksika'ya giden ''Che'', burada Fidel ve Raul Castro ile tanıştı.

  Kasım 1956'da Küba'daki direnme teşkilatına katılan Guevara, Kasım1959'da zaferi kazanan birliklerin başında Havana'ya girdi, Küba vatandaşlığına geçti. Küba Milli Bankası'nın yöneticisi, sonra da Sanayi Bakanı olarak planlamanın teşkilatlanmasında en büyük rolü oynadı.

  Afrika ve Asya'da 3 ay süren geziden sonra siyasi hayattan ayrılmış görünen Guevara'nın, çok geçmeden ihtilal hareketleri gelişen ülkelerde dolaştığı haberi geldi. Nisan 1967'de Afrika, Asya ve Latin Amerika Halkları Dayanışma Teşkilatı, Guevera'nın bir bildirisini yayımladı. Bu bildiride, ABD'nin askeri kuvvetlerini dağıtmak için Vietnam'daki gibi yeni savaş ocaklarının düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

  Bolivyalı gerillalarla askeri birlikler arasındaki çarpışmada yaralı olarak esir düşen ''Che'', öldürüldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı