GeriGündem Chavez ve Correa'dan İngiltere'ye sert cevap
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chavez ve Correa'dan İngiltere'ye sert cevap

Chavez ve Correa'dan İngiltere'ye sert cevap
refid:21273627 ilişkili resim dosyası

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa İngiltere'nin, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın sığındığı Londra'daki Büyükelçiliğe yönelik olası bir operasyonun sonuçları olacağı konusunda uyardılar.

Venezüella lideri Chavez, İngiltere'nin Assange'ı tutuklamak için Ekvador Büyükelçiliği'ne zorla girmesi halinde buna radikal bir cevap vereceklerini söyledi.

Venezüella devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan Chavez, "İmparatorlukların istediğini yaptığı dönem geride kaldı. Ekvador halkı şunu bilsin ki, yalnız değiller" dedi.

"DİPLOMATİK İNTİHAR"

Chavez'in yakın müttefiki olan Correa ise, Ekvador devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, bu türden bir girişimin İngiltere'nin tüm dünyadaki elçiliklerine girilmesinin yolunu açacağını ve durumun diplomatik bir intihar olacağını söyledi.

Correa, İngiltere'nin, Ekvadorlu yetkililere bir mektupla bildirdiği  iddia edildiği şekilde "Assange'ı tutuklamak için elçiliğe girme olasılığı  bulunup bulunmadığı"na ilişkin bir soruya, İngiltere henüz özür dilemediği ve  sözlerini geri çekmediği için bu olasılığın mevcut olduğunu ifade etti.

Ekvador Devlet Başkanı, gerekirse konuyu BM'ye taşımaya hazır olduklarını  da kaydetti.

ABD'DEN ASSANGE'A YANIT

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland ise Assange'ın ülkesi hakkında hoyratça beyanlarda bulunduğunu iddia etti. Nuland, sorunun Assange, İngiltere, İsveç ve Ekvador arasında olduğunu belirtti.

Assange sığındığı Ekvador Büyükelçili'nin balkonundan yaptığı konuşmada, ABD'nin Wikileaks'e yönelik cadı avına son vermesini istemişti.

Assange, geçtiğimiz haziran ayından bu yana Ekvador'un Londra'daki  Büyükelçiliği'nde kalıyor. Ekvador geçen perşembe Assange'a sığında hakkı  tanımıştı.

İngiltere ise, Assange'ı cinsel tacizle suçlandığı İsveç'e iade etmekle  yükümlü olduğunu bildiriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle