Gündem Haberleri

  Charles multi-inanç törenle taç giyecek

  Hürriyet Haber
  22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere Veliaht Prensi Charles'ın bin yıllık Hıristiyan geleneklerine göre değil, bir çok inanca göre düzenlenecek dini törenle taç giyeceği bildirildi. The Independent gazetesine göre, İngiliz Kilisesi ileri gelenleri bu yöndeki planlamalarını hızlandırdı.

  Habere göre, Anglikan rahipler Prens'in taç giyme töreniyle ilgili program üzerinde yoğun bir şekilde tartışmalar yapıyor. Rahiplerin büyük bölümü taç giyme ritüelinde değişiklik yapılmasını öngörüyorlar. Bu kapsamda başka dinlerden din adamlarının törende görev alması düşünülüyor. Ayrıca Prens'in taç giyerken yapacağı yeminin sözleri değiştirilirken Hıristiyanlığa özgü kutsal şarap yudumlama ve ekmek yeme gibi ritüeller törenden çıkarılacak.

  Rahipler değişiklik planlarını özellikle Kral'ın İngiliz Kilisesi'nin başı olma sıfatı üzerinde yaratacağı etki açısından tartışıyorlar.

  Taç giyme töreniyle ilgili değişiklikler konusunda Kraliçe ve Galler Prensi'nin danışmanlarına resmen bilgi verildi. Prens Charles da, daha önce yaptığı açıklamalarla taç giyme töreninde reform yapılmasına sıcak baktığını ortaya koymuştu. Charles ‘‘Belli bir inancı savunmaktansa genel olarak inancı savunmayı tercih ediyorum’’ demişti.

  İngiliz dini çevrelerinde büyük otoritesi olan Canterbury Başpiskoposu Dr. George Carey, 2000'li yılların kralının 1953'lerden farklı bir şekilde ve dolayısıyla farklı mesajlar vererek taç giymesi fikrine onay verdi.

  Yeni yaklaşımla yapılacak taç giyme töreni bundan böyle İngiliz Krallarını eski monarşik havasından çıkararak daha çok devlet adamı niteliğine büründürecek. Çeşitli inançlardan yapılan katkılarla düzenlenecek tören daha laik bir çerçeve oluştururken böylelikle kilise ile devlet arasındaki sıkı bağ çok gevşek bir hal alacak.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı