Gündem Haberleri

  Chaplin filmlerinin müzikleri yenileniyor

  Hürriyet Haber
  05.10.2005 - 17:36 | Son Güncelleme:

  Polonyalı besteci Krzesimir Debski, İngiliz sinema oyuncusu ve yönetmeni Charlie Chaplin'in 1910'lardaki ilk dönem sessiz filmlerinin müziklerini yeniden besteleyecek.Caz kemancısı Debski, Rzeczpospolita gazetesine yaptığı açıklamada, “Limelights şirketinin bu iş için bir kompozitör aradığını duydum, şansımı denedim ve başardım. 1914-1917 yılları arasında çevrilmiş 16 film için sözleşmem var” dedi.

  "Filmlerin o dönemde pek az bir titizlikle seslendirilmiş olduğunu” belirten Debski, “Müziklerin, muhtemelen yetersiz kayıt şartlarında kaydedildiğini ve vasat bir piyanist tarafından çalındığını” söyledi.

  Debski, “Chaplin'in dans ettiği, ağladığı veya polisten kaçtığı sahneler olsun, aynı müziğin tüm film boyunca tekrarlandığına” dikkat çekerek, bunun nedenini, “sadece iki motifin kaydedilmesiyle yetinilmesi” olarak açıkladı.

  Chaplin ailesi ve Limelights şirketi, bu ilk filmlerin yeni versiyonları için yeni müziklerin bestelenmesine karar vermişti.

  Söz konusu filmler arasında “Şarlo Polis”, “Şarlo İtfaiyeci” gibi filmlerin yanı sıra sinema tarihinin ilk uzun metrajlı komedi filmi olan “Tillie's punctured romance” gibi klasikler bulunuyor.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı