GeriGündem ÇGD'de toplu istifa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ÇGD'de toplu istifa

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin 5 kurucu ve eski yöneticisi, derneğin son Genel Kurul'da "Emekçi kimliği yadsınarak içten içe çürütüldüğü ve medya tekellerinin yörüngesine girdirildiği gerekçesiyle üyelikten istifa etti.

Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin(ÇGD) 5 kurucu ve eski yöneticisi, derneğin son Genel Kurul'da, "Emekçi kimliğinden uzaklaştırılıp içten içe çürütülerek medya tekellerinin yörüngesine sokulduğunu" belirterek üyelikten istifa etti.

ÇGD'den istifa eden kurucu üyeler ve eski yöneticiler Cengiz Kuşçuoğlu, Metin Aksoy, Rahmi Yıldırım, Muzaffer Geçtoğan ve Fevzi Argun tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada, "Biz ÇGD'nin kurucuları, eski yöneticileri ve üyeleri, meslek ahlakını yok sayan bir anlayışın örgüte egemen olması üzerine ÇGD üyeliğinden istifa ettik" denildi.

RTÜK Yasası'nın değiştirildiği dönemde dernek Onur Kurulu tarafından sermaye yanlısı tutumları nedeniyle üyelikten çıkartılan milletvekilleri ve köşe yazarlarının Genel Kurul'da yeniden üyeliğe kabul edildiğine ve "intihal" suçu Yargıtay Hukuk Genel Kurul'nca onaylanan Can Dündar'ın yeni yönetime seçildiğine dikkat çekildi. Genel Kurul'da ÇGD'nin ilkelerini korumaya dönük çabaların yeterli olmadığı belirtilerek şöyle denildi:

"ÇGD'nin içten içe çürütüldüğü, son yıllarda iyice içeriksizleştirilen sol söyleminin, kamuoyuna yönelik bir demagojiden ve üst yöneticilerin mesleki açıdan kendilerini pazarlama çabasından ibaret olduğu Genel Kurul kararıyla tescil edilmiştir.

ÇGD'de gelinen hazin nokta (Medyadaki kirlenmenin esas olarak kurumsal sansür ve tekelci sahiplik yapısından kaynaklandığı, ancak medya elitinin emrindeki çalışanların da genel olarak hiyerarşideki yerleri ölçüsünde bu kirlenmeden etkilendikleri) tespitini doğrulamıştır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle