Gündem Haberleri

  Cezayir'e laik destek

  Hürriyet Haber
  26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  10 yıl sonra Cezayir'e Türk cumhurbaşkanı gitti. Demirel, görkemli törenle karşılandığı Cezayir'e laik demokrasiyi koruma çabalarından dolayı övgüler yağdırdı. Cezayir'le ekonomik işbirliği geliştirilecek.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 2 günlük resmi bir ziyaret için dün sabah Cezayir'e gitti. 10 yıl aradan sonra bu ülkeye gelen ilk Türk Cumhurbaşkanı olan Demirel, Cezayirli meslektaşı Liamine Zeroual ile biraraya gelerek başta terörizme karşı mücadelede işbirliği olmak üzere, Ortadoğu barış süreci ve Irak'taki durum hakkında görüş alışverişinde bulundu.

  İki lider arasındaki görüşmenin en önemli konusu, Cezayir'in laik demokrasiyi güçlendirme ve koruma yönündeki çabalarına Demirel'in övgü dolu yaklaşımı oldu. Demirel, Zeroual'dan Cezayir Devleti'nin radikal dinci terörizme karşı verdiği mücadelede izlediği yol hakkında bilgi aldı. Demirel'e gezisinde Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Karayalçın, üst düzey bürokratlar, akademisyenler, işadamlarının yanı sıra 5 vali, 4 belediye başkanı ve çok sayıda basın mensubu eşlik etti.

  ÇOK SIKI GÜVENLİK

  Son dönemlerde aşırı dinci terörizmin yaptığı katliamlarla dünya kamuoyunun dikkatini üzerine çeken Cezayir'de Demirel'in gezisi dolayısıyla yoğun güvenlik önlemleri alındı. Türk delegasyonunun geçeceği yollarda saatler öncesinde neredeyse hayat durdu.

  Dün öğle saatlerinde Demirel için yapılan görkemli karşılama töreninde de Cezayir'deki diğer ülkelerin büyükelçilerinin hazır bulunması, ülkenin Demirel'in seyahatine verdiği önemin bir göstergesi oldu.

  YAĞMUR ADAM

  Havaalanında Cezayirli meslektaşı ile ortak bir açıklama yapan Demirel, ‘‘Siz gelmeden 10 dakika önce yağmur vardı’’ diyen Zeroual'a ‘‘Yağmur berekettir ve hayra alamettir. İyi adam yağmurla gelir’’ dedi. Demirel, dünkü resmi temasları çerçevesinde Cezayir Senato ve Millet Meclisi başkanlarını, hükümet başkanı ile kabul etti.

  Başkent Cezayir'de sıkı güvenlik önlemleri ile korunan El-Mithak Devlet Konukevi'nde kalan Demirel, bugün Türk Burcu'nu ziyaret ettikten sonra Şehitler Anıtı'na çelenk koyacak.

  İŞADAMLARI TOPLANACAK

  Cumhurbaşkanı, ayrıca Ordu Müzesi'ni ziyaret ettikten sonra Cezayirli meslektaşı ile tekrar biraraya gelecek ve ayrılışından önce de Türk-Cezayir İşadamları Konseyi toplantısında bir konuşma yapacak.

  Demirel, bugün akşam saatlerinde Türkiye'ye dönecek. Demirel ve beraberindekilerin gezisi esnasında başta ekonomik ve eğitim alanlarında anlaşmalar imzalanması bekleniyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı