Gündem Haberleri

  Cezaevlerinin özelleştirilmesi Hazine’ye takıldı

  Hürriyet Haber
  10.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsyanla yeniden gündeme gelen cezaevleri önemli bir sorun olmaya devam ederken, çözüm yolu olarak gösterilen ‘özel cezaevi projesi’ çıkmaza girdi.

  Adalet Bakanı Oltan Sungurlu, Hürriyet'e, ABD'de yaşayan cezaevi müfettişi Melda Türker'in özel cezaevi projesi'nin Hazine'ye takıldığını açıkladı. Sungurlu, Hazine yetkilileri ile Türker arasındaki toplantıda anlaşmaya varılamadığını belirterek, ‘‘Kendilerine göre karşı çıkma nedenleri var. Melda Hanım'ın projesi, 23 milyon doları Dünya Bankası kredili bir projeydi. Kendi projesinin uygulanması şartı ile bu parayı alacaktı. Bu projeye vize verilmediğine göre, özel cezaevi şimdilik zor görünüyor’’ dedi.

  ÖZELLEŞTİRME ŞART

  Özel cezaevine, yönetim bakanlıkta olsa bile denetim tam olarak sağlanamayacağı gerekçesiyle karşı çıkılırken, bazı bakanlık yetkilileri ve akademisyenler özelleştirmeyi destekliyorlar. Ceza Hukuku öğretim görevlisi Dr. Vahit Bıçak'ın araştırmasına göre, Türkiye'de cezaevlerinin özelleştirilmesi konusunda hakerete geçilerek, politika belirlenmeli. İngiltere, Avustralya ve Amerika'da cezaevlerinin işletilmesinin özel şirketlere devredildiğini ve başarılı bir özelleştirme yapıldığını belirten Bıçak, şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘Gerek ülke nüfusu gerekse cezaevinde bulunan mahkûm nüfusu itibariyle Türkiye'ye çok benzer olan İngiltere'de 4 cezaevi özel sektör tarafından işletilmekte, diğer cezaevlerinin özelleştirme çalışmaları ise devam etmektedir. ABD'de ise 44 cezaevi özel firmalar tarafından işletilmektedir. Bunlarda barınan mahkûm sayısı 15 bin civarındadır. Türkiye şartları gözönüne alındığında cezaevlerinin özelleştirilmesini engelleyen özel bir durum sözkonusu değildir.’’

  YATAK AÇIĞI

  Bıçak, cezaevlerinin özelleştirilmesi ile dört önemli yarar sağlanacağını savundu. Bıçak, ilk olarak özelleştirme ile cezaevlerinin her geçen gün artış gösteren yeni yatak ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanmasına olanak sağlanacağını belirtti. İkinci olarak cezaevlerini işletmek için devletin yaptığı kamu harcamalarının azalacağını kaydeden Bıçak, ‘‘Cezaevi işletmeciliğini özel sektöre bırakmanın maliyeti düşürdüğünü, ABD'deki uygulama açıkça ortaya koymuştur. Özelleştirme yoluna giden diğer ülkelerde bu yola gidilmesinin temel sebebi düşük maliyet beklentisidir’’ dedi. Özelleştirmenin üçüncü yararının cezaevlerinde etkin bir kamu denetimi sağlamak olacağını vurgulayan Bıçak, ‘‘Cezaevi yönetimi ile denetiminin ayrılması, denetimin daha etkin şekilde gerçekleşmesine katkı sağlayacaktır’’ dedi.

  YIPRANMA ENGELLENECEK

  Bıçak, özelleştirmenin en önemli ve dördüncü faydasının ise devletin yıpranmasını engellemek olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

  ‘‘Cezaevlerindeki uygulamalar, standartların yerinde olup olmadığı tartışmalarında hizmetin sunulmasındaki bazı kusurlar, personelin kusuru olarak kabul edilmek yerine devleti yıpratmaya yönelik olarak kullanılabilmektedir. Özelleştirme devlete bu şekilde yöneltilecek saldırıları ortadan kaldırabilecektir’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı