GeriGündem Cezaevlerinde yok yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cezaevlerinde yok yok

İstanbul'da bulunan 5 cezaevinde 11 ay içinde yapılan aramalarda, el bombasından kırbaca, eroinden şaraba kadar 70 çeşit suç unsuruna rastlandı.

İl Jandarma Komutanlığı`ndan alınan bilgiye göre, İstanbul`daki kapalı ve açık bölümleri bulunan Bayrampaşa ile Metris "E" Tipi, Ümraniye "E" Tipi, Kartal Özel Tip, Paşakapısı "D" Tipi cezaevlerinde, büyük bir bölümü baskın şeklinde aramalar gerçekleştirildi.

Cezaevi idaresi ya da jandarma ekiplerince yapılan aramalar, tutuklu ve hükümlülerin bulundurulması yasak olan birçok maddeyi cezaevine soktukları veya içeride imal ettiklerini ortaya koydu.

Aramalarda silah olarak 1 adet el bombası, 1 adet dinamit lokumu, çeşitli çap ve markalarda 55 adet tabanca, bu tabancalara ait 42 şarjör ile 828 mermi, 3 adet mermi çekirdeği ve 1 adet boş kovan ele geçirildi.

Ayrıca, cezaevlerine dışarıdan sokulan ya da burada tutuklu ve hükümlüler tarafından yapılan bin 209 adet kesici ve delici alet, 1 adet jop şeklinde demir parçası, 1 adet zincir kelepçe bulundu.
   
TELEFON BAYİİNDEKİ KADAR MALZEME

Cezaevlerinde yapılan aramalarda, silahlardan başka 356 adet cep telefonu, 274 adet cep telefonu şarj aleti, 407 adet SIM kart, 193 batarya, 6 adet cep telefonu kulaklığı, 2 adet PIN ve PUK kodu yazılı kart, 1 adet adaptör, 71 adet telsiz telefon, 1 adet telefon entegresive 1 adet telefon monte edilen elektronik parça elde edildi.

TRİLYONLUK UYUŞTURUCU

7 kilo 150 gram esrar, 413 gram eroin, 52 adet uyuşturucu hap, 8 gram afyon sakızı, 10 adet hint keneviri tohumu, 5 adet esrar içmekte kullanılan plastik boru, 150 adet sarma kağıdı, 1 adet kokulu havlununele geçirildiği kontrollerde, cezaevi şartlarında üretilmiş 27 litre şarap ile 2 şişe viski de bulundu.
   
İLGİNÇ MALZEMELER
   
Aramalarda, ilginç malzemelere de rastlandı. Erkek tutuklu ve hükümlülerin kaldığı bir cezaevi koğuşunda, 2 adet kadın elbisesi ile 1 adet kadın peruğu ele geçirildi.

Kontrollerde ele geçirilen, bazıları cezaevinde üretilen malzemeler arasında, "3 adet pala, 1 adet testere, 1 adet murç, 1 adet mengene, 1 adet çekiç, 103 adet maket bıçağı ile 92 adet kaynak elektrotu, 1 adet avcı bıçağı, 1 adet karga burnu pense, 1 adet kontrol kalemi, 1 adet karton makası, 1 adet el kırbacı, 3 adet bisiklet iç lastiği, 2 adet tığ, 10 metre ip, 12 adet sopa, 1 adet nargile başlığı, 250 sahte ABD doları" gibi ilginç unsurlara da rastlandı.

Cezaevlerinde yine oyun amaçlı kullanılan 3 takım domino taşı, 29 takım oyun kağıdı ele geçirilirken, tutuklu ve hükümlülerde bulunan 13adet teyp ve walkman, 115 adet teyp kaseti, 3 adet teyp motoru, 31 adet pil, 23 metre kablo, 31 adet pile de el konuldu.
       
PAKET ATIŞINDA AZALMA
   
Cezaevi girişinde yapılan kontrollerde de cezaevine sokulmak istenen 56 adet suç unsuru bulundu. Cezaevlerine dışarıdan atılan ve içerisinde suç unsuru bulunan 98 paket de ele geçirildi.

Başka kişilerin nüfus cüzdanı ile görüşmeye gelen 5 kişi, ilgili savcılıklara sevk edilerek, haklarında yasal işlem başlatıldı.

Yetkililer, önceki yıllarda bu oranın çok daha yüksek olduğunu belirterek, özellikle paket atma olaylarının yaşandığı Bayrampaşa ve Paşakapısı cezaevlerinde alınan önlemle bu tür olaylarda büyük düşüş gözlendiğini kaydettiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle