Gündem Haberleri

  Cezaevlerinde tahliye hazırlığı

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Af yasasının TBMM'de kabulünün ardından, cezaevlerindeki mahkumların da durumları netlik kazanmaya başladı. Öte yandan Sezer'in yasayı onaylaması ihtimaline karşılık, cezaevlerinde hazırlıklar sürdürülüyor.

  Çankırı: Cumhuriyet Başsavcısı Ertem Türker, Çankırı E-Tipi Kapalı Cezaevi'nde 565 hükümlü ve tutuklu bulunduğunu belirterek, yasanın yürürlüğe girmesi halinde yaklaşık 120 tutuklu ve hükümlünün tahliye olacağını söyledi.

  Türker, Çankırı E tipi cezaevinde hükümlü bulunan Eşber Yağmurdereli'nin, yasadan yararlanamayacağını da kaydetti.

  Şanlıurfa: Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, ildeki yarıaçık ve kapalıcezaevlerinde bulunan 628 mahkumdan 200'ünün yasadan yararlanacağını kaydetti. Can, bu konuda her türlü hazırlığın yapıldığını sözlerine ekledi.

  Ağar memnun olmadı

  Elazığ Bağımsız Milletvekili Mehmet Ağar, af yasasının, kimseyi memnun etmeyeceğini savundu. Ağar, Elazığ'da yaptığı açıklamada, Anayasa'nın yasakladığı suçları işleyenler hariç olmak üzere, öteki mahkumlar için af getirilmesinden yana olduğunu belirtti. Affın, 1,5 yıl önce gündeme geldiğini anımsatan Ağar, şöyle dedi:

  ''Daha önce TBMM'de kabul edilen af yasası, Çankaya'dan döndü. Bu durum, kamuoyunda bir beklentiye neden oldu. Anayasa'da bu tür çalışmaların Çankaya'dan dönmesi sonucunda, belirli bir süre verilerek, yenilenmesi gerekir. Böyle olmayınca, uzun bir süredir af beklentisi yüzünden ülke genelinde istenmeyen olaylar yaşandı. Cezaevlerinde yaşanan olaylar, buna örnektir. TBMM'ce kabul edilen Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası, kimseyi memnun etmeyecektir.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı