Gündem Haberleri

  Cezaevlerinde isyan 30 gardiyan rehin

  Hürriyet Haber
  21.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çankırı, Bursa ve Sakarya, Ankara Cezaevleri'nde nakil istekleri kabul edilmeyen mahkumlar isyan çıkardı. Aşırı solcuların sayım vermemesi ve direnişi sonrasında Çankırı, Bursa ve Çanakkale ve Ankara'da toplam 30 gardiyan rehin alındı.

  Çankırı, Bursa, Sakarya, Ankara, Çanakkale Cezaevleri'nde önceki geceyarısı isyan çıkaran aşırı sol örgütlere mensup mahkûmlar, 30 infaz koruma memurunu rehin aldı.

  Sakarya E Tipi Cezaevi'nde de tutuklu ve hükümlüler sayım yaptırmadı. Eylemlerin Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e bombalı saldırı düzenleyen TİKKO'cu Kemal Ertürk ile Bülent Ertürk'ün Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nden nakillerini sağlamak için sürdürdükleri açlık grevine destek vermek için ve Turan Ünal'ı öldüren DHKP-C'li Cemalettin Polat'ın Eskişehir Cezaevi'nden Çankırı Cezaevi'ne nakledilmesini sağlamak için yapıldığı bildirildi.

  Çankırı E Tipi Cezaevi'nde önceki gece yine olaylar çıktı. Geceyarısı 24.00-08.00 vardiyasının değişimi sırasında 12 ve 13'üncü koğuşlarda bulunan DHKP-C'lilerin öncülüğünde yasadışı 7 sol örgüt üyesi 52 mahkûm, 14 infaz koruma memurunu rehin aldı. Eylem nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındı.

  BURSA'DA 5 REHİN

  Bursa Özel Tip Cezaevi'nde, TİKKO ve DHKP-C örgütlerine mensup tutuklu ve hükümlüler, geceyarısı nöbet değişimi sırasında 5 infaz koruma memurunu rehin aldı. Rehin alınan infaz koruma memurlarının Cevdettin Kartal, Halil Ay, Osman Genç, Necmi Kaya, Selahattin Kestan olduğu öğrenildi.

  Rehin alınan infaz koruma memurlarından birinin rahatsızlanması nedeniyle cezaevi önünde bir ambulans bekletiliyor.

  Cezaevinde yangın çıkarılması ihtimali gözönünde tutularak itfaiye ekibi de hazır tutuluyor. Tutuklu ve mahkûmların cezaevi yönetiminden her hangi bir taleplerinin olmadığı bildirildi.

  SAKARYA'DA SAYIM YAPTIRILMADI

  Sakarya E Tipi Cezaevi'nde de 350 tutuklu ve hükümlü terör suçlusu dün sabah, koğuşlara sayım yapmaya gelen infaz koruma memurlarını içeriye sokmayarak eylem başlattı.

  Sakarya Valisi Yener Rakıcıoğlu, ‘‘Cezaevindeki terör suçluları bu sabahtan itibaren koğuşlara giriş çıkışları engellediler ve yetkililere yoklama vermediler. Şu an için mahkumların rehin aldığı bir görevlimiz yok. Herşey kontrol altında’’ dedi.

  ESKİŞEHİR'DE AÇLIK GREVİ

  Eskişehir'de de TİKKO'cu Kemal Ertürk ile amcasının oğlu Bülent Ertürk'ün başlattıkları açlık grevi sürüyor. Kemal Ertürk ve Bülent Ertürk'ün başka bir cezaevine sevklerini istedikleri, sevklerinin kabul edilmemesi nedeniyle 45 gün önce açlık grevi başlattıkları bildirildi.

  Kemal Ertürk, geçen hafta çarşamba günü Eskişehir Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı.

  Bülent Ertürk'ün ise halen Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde açlık grevini sürdürdüğü belirtildi.

  ÇANAKKALE'DE 3 REHİN

  Çanakkale E Tipi Cezaevi'nde de Eskişehir Cezaevi'ndeki eylemleri desteklemek amacıyla yasadışı DHKP-C ve TİKKO örgütü üyeleri, dün geceyarısı saat 01.00 sıralarında avlu işgaline başladı. Olayları yatıştırmak üzere içeri giren gardiyanlar Özay Kanık, Şerafettin Menci ve Aykın Abonoz, mahkûmlar tarafından rehin alındı. Çanakkale Cumhuriyet Savcılığı, mahkûmlarla temasların sürdüğünü eylemden vazgeçip gardiyanları serbest bırakmaları için görüşmeler yapıldığını açıkladı.

  BAYRAMPAŞA'DA DİRENİŞ

  Bayrampaşa Cezaevi'ndeki yasadışı DHKP-C ve TİKKO örgütü militanları da sayım vermediği, mahkûmların koğuş girişlerine barikat kurduğu belirtildi. Bayrampaşa Cezaevi C Blok'taki yasadışı DHKP-C ve TİKKO koğuşlarında önceki gece başlayan direniş halen sürüyor. Cezaevi yetkilileri, görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

  Koğuşlara barikat...

  Ulucanlar Semti'nde bulunan Ankara Kapalı Merkez Cezaevi'nde de tutuklu ve mahkûmlar, 4'ü bayan 8 gardiyanı rehin aldı. Tutuklu ve mahkumlar koğuşlarının kapılarına da barikat kurdu. İsyanın duyulmasından sonra mahkûm ve tutuklu aileleri cezaevi önüne gelerek bilgi almak istediler. Ancak polis ailelerin beklemelerine izin vermedi. Başsavcıvekili Mehmet Özten, eylem nedeniyle bugün ziyaretçi kabul etmeyeceklerini ifade ederek, ‘‘Herhangi bir taşkınlık, kırma, dökme yok. Gerekli tedbirler alındı. Henüz niyetlerini bilmiyoruz’’ diye konuştu. Cezaevine gelerek görüşme talebinde bulunan İnsan Hakları Derneği'nin avukatlarının ise bu talepleri reddedildi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı