Gündem Haberleri

  Cezaevlerinde açık görüş yarın başlıyor

  A.A
  24.10.2008 - 15:16 | Son Güncelleme:

  Tutuklu ve hükümlüler, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yarından itibaren açık görüş yapacaklar.

  Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen genelgeye göre, Adana, Ankara 1 ve 2 nolu L tipi, Antalya E ve L tipi, Aydın E tipi, Bakırköy-Metris 1 nolu T tipi, Bursa E Tipi, Denizli D tipi, Diyarbakır E tipi, Gaziantep E tipi, İzmir-Buca kapalı, Konya E tipi ve Mersin E Tipi Kapalı Ceza İnfaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklular, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 25-26-27-28-29-30 ve 31 Ekim günlerinde olmak üzere 7 gün açık görüşten yararlandırılacak.

  Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürü bulunan bağlı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklular 25-26-27-28 ve 29 Ekim günlerinde olmak üzere 5 gün açık görüşten yararlanacak.

  Müdürü bulunmayan bağlı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara da 29-30-31 Ekim tarihlerinde 3 gün açık görüş yaptırılacak.

  Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle, adli suçlardan ve örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulacak, her grubun görüş günleri ve saatleri Cumhuriyet başsavcılıkları ile cezaevi idareleri tarafından tespit edilecek. Bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanacak.

  Kınama cezası dışında disiplin cezası alan ve bu cezaları kaldırılmayan hükümlü ve tutuklular açık görüşten yararlandırılmayacak.

  TORUN VE BÜYÜK ANNELERLE DE GÖRÜŞÜLEBİLECEK

  Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyük anne, büyük baba ve kardeşleriyle görüştürülecek.

  Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgeler ile ispatlamaları gerekli olacak.

  Ancak; anne, baba, eş, çocuk, torun, büyük anne, büyük baba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutukluların, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapmaları sağlanacak. Bu fıkra hükmü, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükümlüler hakkında uygulanmayacak.

  Hükümlü ve tutuklu sayısının verilen açık görüş gün sayısına bölünmesiyle görüş günü kadar gruplar oluşturulacak ve her grubun görüş ve saatleri ailelerine bildirilmek üzere hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek. Hazırlanan görüş programı koğuşlara ve ziyaretçilerin görebileceği uygun yerlere asılarak, ziyaretçilerin kendileri için belirlenen günde ceza infaz kurumuna gelmesi sağlanarak, izdiham önlenecek.

  Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak; bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere, ikinci defa izin verilmeyecek.

  Her grubun açık görüşü bittikten sonra, görüş yerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, görevliler nezaretinde dikkatli bir şekilde arandıktan sonra koğuş ve odalarına götürülerek burada sayılacak; kimlikleri fotoğraflı belgelerle kontrol edildikten ve grup mevcudunun tam olduğunun anlaşılmasından sonra, ziyaretçilerin kurum dışına çıkmasına izin verilecek.

  Açık görüşler, görüş süresi yarım saatten az ve bir saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacak. Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecek. Bu ziyaretin, aynı haftada yapılacak kapalı görüş ile çakışması halinde açık görüş yaptırılacak.

  Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğundan kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşları ile mensuplarına izin verilmeyecek.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı