Gündem Haberleri

  Cezaevlerinde açık görüş yarın

  Hürriyet Haber
  16.12.2001 - 12:19 | Son Güncelleme:

  Cezaevlerinde Ramazan Bayramı dolayısıyla yaptırılacak açık görüş yarın başlıyor. Açık görüşte, tutuklu ve hükümlülerin yakınlarına gelenekler çerçevesinde ikramda bulunulacak.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk`ün imzasıyla Cumhuriyet başsavcılıklarına gönderilen genelgeye göre, Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkifevlerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzük`ün 154. maddesi gereğince, ceza infaz kurumları ile tutukevlerinde, Ramazan Bayramı dolayısıyla belli esaslar çerçevesinde ve belirli günlerde açık görüş yaptırılacak.

  Bu yıl ziyarete gelen hükümlü ve tutuklu yakınlarına bayram gelenekleri çerçevesinde ikramda bulunulacak. İkram, işyurdu bütçesinden karşılanacak.
     
  Bayrampaşa Kapalı Cezaevi`nde kalan hükümlü ve tutuklular, RamazanBayramı nedeniyle 17-18-19-20 Aralık`ta açık görüş yapacaklar.  Açık görüş, Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bayrampaşa Özel, Bursa E Tipi, Gaziantep E Tipi, Kocaeli, Konya, Mersin, Metris, İzmir, Paşakapısı Kapalı cezaevlerinde 17-18-19 Aralık`ta gerçekleştirilecek. Diğer ceza infaz kurumlarında ise açık görüşe 17-18 Aralık`ta izinverilecek.

  Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle, adli suçlardan hükümlü ve tutuklular ile Terörle Mücadele Yasası ve Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası`na muhalefetten hükümlü ve tutuklular için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri Cumhuriyet başsavcılıkları ile cezaevi idareleri tarafından tespit edilecek. Bu grupların, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmaması sağlanacak. Kınama cezası dışında disiplin cezası alan ve cezaları kaldırılmayan hükümlü ve tutuklular, açık görüşten yararlandırılmayacak.
        
  Hükümlü ve tutuklular, belgelendirmek suretiyle sadece anne, baba,kardeş, eş ve çocuklarıyla görüştürülecek, bunun dışındaki akrabaları ile açık görüş yapmalarına izin verilmeyecek.       Ancak anne, baba, eş, kardeş ve çocuğu olmayan hükümlü ve tutukların, üçüncü dereceye kadar olan akrabaları, büyükbabası, büyükannesi ve torunlarından en çok 3 kişiyle, önceden haber verilmesive belgelendirilmesi kaydıyla, cumhuriyet başsavcısının izniyle görüşme yapmaları sağlanacak.

  Tutuklu ve hükümlü sayısı verilen açık görüş sayısına bölünecek veaçık görüş gününe kadar gruplar oluşturulacak. Her grubun açık görüş günü ve saatleri ailelerine bildirilmek üzere, hükümlü ve tutuklulara tebliğ edilecek ve her ziyaretçinin, ziyaret gününde cezaevine gelmesisağlanarak, izdiham önlenecek.

  Açık görüşlere, görüş süresi bir saatten az olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında izin verilecek. Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak, bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere ikinci defa izin verilmeyecek.

  İzdihamı, firarları, karışıklığı önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için cumhuriyet başsavcılığı ve cezaevi idaresi zabıta ile işbirliği yaparak, her türlü tedbiri alacak.     Adalet Bakanı Türk genelgesinde, "kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğundan açık görüşü izlemek, röportajyapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşlarına izin verilmeyeceğini" de bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı