Gündem Haberleri

  Cezaevlerinde açık görüş sevinci

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı'na bağlı cezaevlerinde yılbaşı ve Ramazan Bayramı dolayısıyla yaptırılacak açık görüş yarın başlayacak. F tipi cezaevlerine nakledilen tutuklu ve hükümlüler de kapalı görüşten yararlanacak.

  Açık görüşten, 3713 sayılı Terörlü Mücadele Yasası'nın 16. maddesi ile 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu'nun 13. maddesi gereğince tutuklu ve hükümlü olanlar dışında kalan hükümlü ve tutuklular yararlanacak. Bu kişiler, anne, baba, kardeş, eş ve çocuklarıyla görüşebilecek.

  Açık görüş, İstanbul Kapalı ve Özel Tip Cezaevleri'nde yarın başlayacak ve 24-25-26 Aralık 2000 tarihlerinde devam edecek.

  Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Bursa, Antalya, Gaziantep E Tipi ve Diyarbakır Kapalı Ceza İnfaz Kurumları'nda ise açık görüş 24-25-26 Aralık 2000 tarihlerinde gerçekleşecek.

  Diğer ceza infaz kurumlarında açık görüşe 25-26 Aralık 2000 tarihlerinde izin verilecek.

  Açık görüş, açık görüş yeri bulunan ceza infaz kurumlarında bu yerde, yoksa kurumun yapısal durumuna göre koğuşlar hariç, idarenin uygun göreceği yerde yapılacak.

  Kapalı Görüş

  Terör suçu veya terör amacı ile işlenilen suçlardan hükümlü ve tutuklu olanlardan İstanbul-Bayrampaşa, Üsküdar-Ümraniye E tipi ile Diyarbakır E Tipi ve ek tesislerinde bulunanlara 29-30-31 Aralık 2000, diğer cezaevlerinde terör suçundan hükümlü ve tutuklu bulunanlara 30-31 Aralık 2000 tarihlerinde kapalı görüş yaptırılacak.

  Çıkar amaçlı suç örgütü üyesi hükümlü ve tutuklulara ise tüm cezaevlerinde 30-31 Aralık 2000 tarihlerinde kapalı görüşe izin verilecek.

  Disiplin cezası almış ve kaldırılmamış olan tutuklu ve hükümlüler açık ve kapalı görüşten yararlanamayacak.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ''Hayata Dönüş'' operasyonu sonrasında Sincan, Edirne ve Kocaeli F tipi cezaevlerine nakledilen tutuklu ve hükümlülerin de kapalı görüş yapacağını açıklamıştı.

  İzdihamı, firarları, karışıklığı önlemek, disiplin ve düzeni sağlamak için cumhuriyet başsavcılığı ve cezaevi idaresi zabıta ile işbirliği yaparak, her türlü tedbiri alacak.

  Kamuoyunda yanlış anlaşılma, tartışma ve polemiklere neden olduğu gerekçesiyle açık görüşü izlemek, röportaj yapmak, görüntülemek veya fotoğraf çekmek üzere başvuruda bulunan yazılı ve görsel basın kuruluşlarına izin verilmeyecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı