Gündem Haberleri

  Cezaevleri infaz hakiminden sorulacak

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Adalet Bakanlığı, İnfaz Hakimliği Kanun Tasarısı hazırladı. İnfaz hakimleri, hükümlü ve tutukluların her türlü sorununa çözüm arayacak.

  Tasarı, infaz hakimliklerinin Adalet Bakanlığı'na Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun olumlu görüşü alınarak ağır ceza mahkemesinin bulunduğu yerlerde kurulmasına öngörüyor. Her infaz hakimliğinin yetki alanı, kurulduğu yer ağır ceza mahkemesinin yargı çevresi ile sınırlı olacak. İnfaz hakimliği, kurulduğu yer ağır ceza mahkemesinin bulunduğu adliye binasında görev yapacak.

  Tasarı yasalaşırsa, infaz hakimlikleri hükümlü ve tutukluların ceza infaz kurumları ve tutukevlerine kabul edilmeleri, yerleştirilmeleri, barındırılmaları, iaşeleri, temizliklerinin sağlanması, muayene ve tedavilerinin yaptırılması, dışarıyla ilişkileri, çalıştırılmaları gibi işlem ve faaliyetlere ilişkin şikayetlerini inceleyerek karara bağlayacaklar. Hükümlü ve tutuklular hakkında alınan disiplin tedbirleri ve verilen disiplinin cezalarının kanun, tüzük veya yönetmelik hükümlerini aykırı olduğu iddiasıyla yapılan şikayetleri de inceleyerek karara bağlayacak olan infaz hakimlikleri, hükümlülerin cezalarının infazı, müşahede altına alınmaları, açık cezaevlerine ayrılmaları, izin, sevk, nakil ve tahliyeleri, tutukluların sevk ve tahliyeleri gibi işlem ve faaliyetlere ilişkin şikayetleri de inceleyecek.

  Cezaevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklular, hakkında yapılan işlemler veya bunlarla ilgili faaliyetlerin kanun, tüzük ve yönetmelik hükümlerini aykırı olduğu gerekçesiyle bu işlem ve faaliyeti öğrendiği tarihten itibaren 30 gün içinde şikayet yoluyla infaz hakimliğine başvurabilecek. İnfaz hakimi, telafisi güç ve imkansız sonuçların doğması, işlem veya faaliyetin açıkça hukuka aykırı olması koşullarının birlikte gerçekleşmesi durumunda işlem veya faaliyetin ertelenmesine veya durdurulmasına karar verebilecek. İnfaz hakimi, şikayete ilişkin kararını ise dosya üzerinden bir hafta içinde vermek zorunda olacak. İnfaz hakimi şikayeti yerinde görmezse reddedecek, yerinde görürse işlemin iptaline ya da faaliyetin durdurulmasına veya ertelenmesine karar verecek.

  Tasarının 11. maddesiyle şartla salıvermeyi düzenleyen Cezaların İnfazı Hakkında Kanunu'nun 11. maddesinin dördüncü ve beşinci fıkraları da değiştiriliyor. Buna göre, şartla salıvermeyi gerektirir mahiyette cezaevi idaresi tarafından verilen gerekçeli görüş, infaz hakimliğine gönderilecek. İnfaz hakimi, bu görüşü uygun görürse şartla salıverme kararı derhal yerine getirilecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı