Gündem Haberleri

  Cezaevine sivil teftiş onaylandı

  Nuray BABACAN / ANKARA
  25.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurul’unda önceki gece kabul edilen üç sözleşme ile “ortak mücadele” kapsamı genişletildi. “Avrupa Konseyi Terörizmin Önlenmesi Sözleşmesine” göre, taraf ülkeler, terör suçlarının ortaya çıkarılması ve önlenmesi konusunda işbirliği yapacaklar.

  Ülkeler, “Bir terör eyleminin işlemeye alenen teşvik” “terörist saflara katma”, “terörizm için eğitim” gibi faaliyetlerin kendi ülkesi topraklarında gerçekleşmesine izin vermeyecek. Bu gerekçeyle yapılan hiçbir faaliyet, siyasi gerekçelerle istisna olmayacak. Bu düzenleme, PKK’nın Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerinin önlenmesi açısından önem taşıyor. Taraf ülke, bu kapsama giren suçluları, suçun kendi topraklarında işlenmesi durumunda, cezai kovuşturmaya tabi tutabilecek.

  Kabul edilen “BM İşkenceye Karşı Mücadele Sözleşmesi”ne göre de taraf ülkeler, işkence ve diğer zalimane gayri insani veya küçültücü muamele veya cezayı önlemek üzere uluslararası ve ulusal bağımsız kuruluşların cezaevlerine ziyaret yapmasına izin verecek.

  “Uyuşturucu ve psikotrop maddelerin deniz yoluyla kaçakçılığının önlenmesine dair uluslararası anlaşma” ile taraf bir ülke, anlaşmaya kabul eden bir başka ülkenin bayrağını taşıyan gemilerde arama yapabilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı