GeriGündem Cezaevine girdiğim yaştayım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cezaevine girdiğim yaştayım

Cezaevine girdiğim yaştayım
refid:16692403 ilişkili resim dosyası

Yargıtay’ın tutukluluk sürelerine ilişkin kararının ardından 13 yıldır tutuklu bulunan Muhabbet Kurt, 21 yaşında girdiği cezaevinden 34 yaşında çıktı.

Kurt, “İnsan cezaevine girdiği yaşta kalıyor. Ben kendimi hâlâ 21’inde hissediyorum. Her yaşın bir güzelliği var. Hayatım elimden uçtu gitti, diye düşünmüyorum. Umutsuzluk da yaşamıyorum” dedi. Kurt, tahliye sonrasında şunları söyledi:

Uzun yolu hayal ettim

“Cezaevinden çıktıktan sonra ne yapacağımın hayalini hep kurdum. Çıktığımda, gökyüzüne bakacağım, arabaya binmeyip, uzun bir yolda, hiç dönmeden yürüyeceğim diye düşünmüştüm. Hapishane odası, 5 adımda bitiyor. Ama bunların hiçbirini çıktığımda yapamadım. Sürekli etrafımdaki insanlara gülümsüyorum. Hâlâ alışamadım, tahmin ettiğimden daha duygusalım.”

İstanbul çok değişmiş

“Dışardaki dünyadan o kadar kopmuşum ki, şimdi her yer bana yabancı. İstanbul çok değişmiş, tanıyamadım. Özgür olmayı, insanı çok özlemişim. İnsanlarla kucaklaşmak, seslerini duymak çok güzel. Ailemin, arkadaşlarımın sevincini ve sevgisini gördükçe, ben kendimde bir eksiklik görüyorum, benim sevincim bu kadar güçlü değil mi diye düşünüyorum. Şimdi özgürüm, istediğim yere gidebilirim, önümde kocaman kocaman camlar var, demir parmaklıklar yok. Ama öyle şaşkınım ki dikkatimi hiçbir şeye veremiyorum. Hiçbir görüntüyü zihnime kaydedemiyorum sanki.”

Umutsuz değilim

“Cezaevi koşulları bir kadın için her bakımdan zor. Ama cezaevi de paylaşımcı bir yer. Her şeyin en güzeli tabii ki, dışarıda yaşanır. Umutsuzluk yaşamıyorum. İçerdeki arkadaşlarım aklıma geldiği zaman yüreğim burkuluyor. Cezaevinden ayrılırken, arkadaşlarıma ‘Sizi canımın içinde götürüyorum’ demiştim. Bir yanım orada kaldı.”

13 YILLIK ESARET BİTTİ

MUHABBET Kurt 1998’de, İstanbul Fatih’teki Mert FM’in propaganda yapmak için işgal edilmesi ve Gazi Mahallesi’nde 2 polisin yaralanması eylemlerine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Marksist Leninist Komünist Partisi üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı ve 1998’de 20 yaşındayken gözaltındayken polislerin tecavüzüne maruz kaldığını öne sürdü. Polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. 2009’da İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Kurt’a ömür boyu hapis cezası verdi. Cezaevi’ndeyken, İçimizdeki Bahar adlı bir kitap yazdı. Kurt, Yargıtay’ın 3 Ocak tarihli kararıyla cezaevinden tahliye edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle