Gündem Haberleri

  Cezaevinden ölüm tahliyesi

  DHA
  09.10.2008 - 19:24 | Son Güncelleme:

  Cezaevinde komaya girerek Şişli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve beyin ölümü gerçekleştiği açıklanan Halk Cephesi üyesi Engin Ceber için avukatlarının yaptığı tahliye talebi kabul edildi.

  Yakınları ve Halk Cephesi'ne bağlı 50 kişilik bir grup ise Ceber'in bugüne kadar tahliye edilmemesine hastane önünde tepki gösterdi. Ceber'in sağlık durumu nedeniyle avukatı Oya Arslan'ın bugün sabah saatlerinde Sarıyer Sulh Ceza Mahkemesi'ne yaptığı tahliye talebi kabul edildi. Diğer 3 şüpheli hakkında yapılan tahliye talebi ise reddedildi.

  28 Eylül 2008'de Sarıyer'in Derbent Mahallesi'nde Yürüyüş Dergisi dağıtırken polis ekipleri tarafından gözaltına alınan Engin Ceber, Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı tarafından tutuklanarak Metris Cezaevine gönderildi. Yaklaşık 1 hafta hapishanede kalan Ceber önceki gün ağır şekilde hastalanarak komaya girdi. Cezaevi yönetimi tarafından Şişli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Ceber'in bugün itibariyle beyin ölümünün gerçekleştiği bildirildi. Ceber'in yakınları Hastane önüne gelerek Ceber'in Cezaevi’nde işkence gördüğünü iddia ederek polisleri, cezaevi yönetimini ve AKP hükümetini protesto etti.

  Ceber'in avukatı Oya Arslan Engin Ceber'in beyin ölümü gerçekleşmesine rağmen kapısında jandarma ekiplerinin beklediğini ifade ederek, Ceber'in tahliye edilmesi için Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na dilekçe verdikleri dilekçenin kabul edildiğini söyledi. Ceber'in avukatı, beyin ölümünün gerçekleştiğine dair doktor raporuyla birlikte Sarıyer Sulh Ceza Mahkemesi'ne tahliye talebinde bulundu. Mahkeme Ceber'in "sağlık durumunun ciddiyeti" sebebiyle tahliye talebini kabul ederken diğer 3 şüphelinin ise,"atılı suçun vasıf ve mahiyeti mevcut delil durumu ve delillerin toplanmamış olması" gerekçesiyle tutukluluk halinin devamı yönünde karar verdi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı