Gündem Haberleri

  Cezaevinden askerlik şubesine

  Fırat KESKİNKILIÇ/Engin ÖZMEN/EDİRNE (DHA)
  18.10.2011 - 09:39 | Son Güncelleme:

  Hizbullah davası şüphelileri Hacı İnan, Mehmet Eşin, Mehmet Bahattin Temel, Fikret Gültekin, Sait Şahin, Mehmet Şefik Temel, İstanbul 14’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın ardından tutuklu bulundukları Edirne F Tipi Cezaevi’nden tahliye oldu. Asker kaçağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Hacı İnan ise Askerlik Şubsi’ne teslim edilinceye kadar Merkez Komutanlığı’na götürüldü.

  Tutukluluk süresini belirleyen Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 102’nci maddesinin yürürlülüğe girmesinin ardından tahliye edilen ancak ‘Hizbullah Operasyonu’ kapsamında tekrar tutuklanan Hizbullah’ın askeri kanat sorumlusu olduğu öne sürülen Hacı İnan ile birlikte örgütün Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen Mehmet Bahattin Temel ve Fikret Gültekin, Sait Şahin, Mehmet Şefik Temel, İstanbul 14’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmanın ardından tahliye edildi. Duruşmanın ardından 6 tutuklu, gece saat 24.00’da tahliye işlemleri için tutuklu bulundukları Edirne F Tipi Cezaevi’ne getirildi. Tahliye işlemleri sürerken, şüphelilerin yakınları yaklaşık 50 araçla birlikte cezaevi önüne geldi. İlk olarak asker kaçağı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Hacı İnan, jandarma aracıyla cezaevinden çıktı ve Merkez Komutanlığı’na teslim edildi.

  MİNİBÜSLE CEZAEVİNDEN ÇIKTILAR

  Cezaevinin güvenliğini sağlayan jandarma, tahliye edilenlerin eşyalarını alması için cezaevi bahçesine bir minibüsün girmesini izin verdi. Saat 02.00’da ise tahliye edilen 5 kişi, gazeteciler tarafından görüntülenmemesi için bu minibüsle cezaevinden çıkarıldı ve karşılamaya gelen bazı yakınları, vücutları ile minibüsün camlarını kapatarak, gazetecilerin görüntü almasını engellemeye çalıştı. Tahliye edilen 5 kişi, ardından yaklaşık 50 araçlık konvoy ve klaksonlar eşliğinden Edirne’den ayrıldı.

  Hacı İnan için ise bağlı olduğu Askerlik Şubesi’ne yazılan yazının cevabının beklendiği öğrenildi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı