Gündem Haberleri

  Cezaevinde çocuk isyanı sona erdi

  Mehmet TÜRK/DİYARBAKIR, (DHA)
  04.05.2010 - 10:52 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR E Tipi Cezaevi’nde 2 çocuk koğuşunda dün akşam saatlerinde çıkan ve yaklaşık 5 saat süren isyanın sona ermesinin ardından cezaevinde hayat normale döndü.

  Dün saat 19.00’da bir arkadaşlarının rahatsızlanması üzerine cezaevi yönetimine haber veren tutuklu ve hükümlü çocuklar, doktor talebinde bulundu. Bu talebin kabul edilmemesi üzerine 2 çocuk koğuşunda kalanlar isyan başlattı Koğuş kapılarını kapatarak küçük çaplı yangın çıkaran tutuklu ve hükümlü çocuklar, bu eylemlerini yaklaşık 5 saat sürdürdü. Haberin duyulması üzerine cezaevi ana giriş kapısı önünde biriken yakınları, çocuklarından haber almaya çalıştı.

  Cezaevi önüne gelen BDP Grup Başkanvekili ve Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, kapatılan DTP’nin siyasi yasaklı milletvekili Aysel Tuğluk, Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, İHD Diyarbakır Şubesi Genel Sekreteri Burhan Zorooğlu, BDP Hukuk Danışmanı Avukat Meral Danış Beştaş, uzun süre cezaevi yönetimi ile görüşmeye çalıştı.

  Saat 01.00 sıralarında, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Aysel Tuğluk ve BDP Hukuk Danışmanı Avukat Meral Danış Beştaş, cezaevi savcısı, cezaevi yönetimi ve 3 hükümlü çocuk ile görüştü. Çocukların kendilerine isyanın sona erdiği, sorunların çözüldüğünü söylediğini belirten Avukat Meral Danış Beştaş şunları söyledi:

  “Çocuklardan birinin eli sarılıydı. Hasta olan bir arkadaşlarının tedavi görmesi için doktor istemişler. Yeterince ilgi görmemeleri üzerine de böyle bir eyleme başvurmuşlar. Çocuklardan sağlıklı bilgi alamadık. Bu çocuklar dışında başka çocukla görüştürülmedik. Bunlar da hastaneye giden çocuklardı. Bugün cezaevindeki çocuklarla görüşeceğiz. Hukuki anlamda yapılması gereken bir şeyin olup olmadığına bakacağız.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı