Gündem Haberleri

  Cezaevinde beyin kanaması geçirdi, hastanede öldü

  DHA
  08.10.2008 - 22:52 | Son Güncelleme:

  Tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi'nde işkence sonucu beyin kanaması geçirdiği iddia edilen kişi hastanede hayatının kaybetti.

  İddiaya göre olay şöyle gelişti : 29 Eylül'deSarıyer Debent'te Yenibosna'da polis kurşunu sonucu felç kalan Ferhat Gerçek'e destek vermek için basın açıklaması yapan gruptan 4 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

  Bu kişiler çıkarıldıkları mahkemede tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi. 4 kişinin avukatı Taylan Taner Şişli Etfal Hastanesi önünde yaptığı açıklamada müvekkili Engin Cebel ile 6 Ekim tarihinde görüştüğünü ve çok yoğun işkence gördüklerini kendilerine söylediğini belirtti.

  Müvekkillerinin yüzlerinde ve vücudunun çeşitli yerlerinde işkence emareleri gözlemlediğini iddia eden Taner, "7 Ekim'de İstanbul Tabip Odası'na başvurduk. İstanbul Çağdaş Hukukçular derneğinden 5 avukat Metris'e gitti. Görüşmeler devam ederken cezaevi müdürü avukatlara müvekkilimizin öldüğünü söylediler. Bizim gördüğümüz müvekkilimizin işkence sonucu öldürüldüğüdür. Müvekkilimizin daha önce sağlık sorunu söz konusu değildi" diye konuştu.

  Sabah saatlerinde ambulansla Şişli Etfal Hastanesi Acil Servisi'ne getirilen Cebel, ilk müdahalesinin ardından yoğun bakım servisine alındı. Ancak Cebel, akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Şişli Etfal Hastanesi önünde toplanan Tutuklu Aileleri Dayanışma Derneği(TAYAD) üyeleri basın açıklaması yaptı.

  Yaklaşık 40 kişilik grup basın açıklamasında Engin Cebel'in ölümünü protesto etti. Grup basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı. Cebel'in ölümü ile ilgili soruşturma başlatıldı. Cesedin Adli Tıp Kurumu'nda otopsisinin yapılacağı ve soruşturmanın otopsiden sonra şekilleneceği öğrenildi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı