Gündem Haberleri

  Cezaevinde ayağındaki kurşunla 71 gün tutuklu kaldı

  Faris BARAN/BAŞKALE (Van), (DHA)
  24.02.2011 - 13:11 | Son Güncelleme:

  VAN’ın İran sınırında bulunan Başkale İlçesi’ne bağlı Esenyamaç Köyü Yeşilbulak Mezrası’nda, sınırı geçtikleri gerekçesiyle İran askerlerinin açtığı ateş sonucu bir kuzeni öldürülen, bir kuzeni de yaralanan 24 yaşındaki Akif Yıldız, yaralı olarak tutuklu bulunduğu İran’da 2 gün önce serbest bırakıldı.

  PJAK üyesi olduğu iddiasıyla 71 gündür Hoy Cezaevi’nde tutuklu kalan Yıldız’ı yaralayan kurşunun da bacağından çıkarılmadığı belirtildi. Başkale Devlet Hastanesi Baştabibi Opr. Dr. Ata Gökalp, kurşun çıkarıldıktan sonra Yıldız’ın taburcu edileceğini söyledi.

  İran sınırının sıfır noktasında bulunan Yeşilbulak Mezrası’nda 12 Aralık 2010’da Akif Yıldız, ikisi de 19 yaşında olan kuzenleri Mehmet Keskin ve Zakir Turgut ile birlikte, sınırda otlayan koyunlarını almak üzere yola çıktı. İddialara göre, sınırın yakınlarında olmalarına rağmen İran askerleri tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu Mehmet Keskin, olay yerinde hayatını kaybederken, Zakir Turgut ise ayağından yaralandı. Köylülerin olayı öğrenmesinin ardından ölen Keskin ve yaralı Turgut, sınırdan alınarak mezraya getirildi. Yine yaralandığı belirtilen Akif Yıldız ise İran askerleri tarafından gözaltına alınıp, PJAK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı.

  VALİ VE KAYMAKAM SEFERBER OLDU

  İran’da 71 gün tutuklu bulunan Akif Yıldız için Van Valiliği ve Başkale Kaymakamlığı seferber oldu. Hoy yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından Yıldız’ın mahkemeye çıkarılma işlemleri hızlandırıdı. Önceki gün mahkemeye çıkan Akif Yıldız, delil yetersizliğinden serbest kaldı. Yıldız, İran askerleri tarafından salı günü Başkale ilçesindeki Alev Hudut Takım Komutanlığı’nda görevli Türk askerlerine tutanak karşılığı teslim edildi. İki ayı aşkın bir süredir İran’da tutuklu bulanan Yıldız, serbest kalarak ailesine kavuştu.

  AYAĞINDAKİ KURŞUNLA HAPSE ATILDI

  Yaralı olarak İran’da tutuklu bulunan Akif Yıldız Türkiye’ye teslim edilmesinin ardından Başkale Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. İran’da bir haftalık tedavinin ardından hapse atıldığını belirten Yıldız, İran yetkililerinin kendisine hiç iyi davranmadığını söyledi. Başkale Devlet Hastanesi Baştabibi Opr. Dr. Ata Gökalp, İran’da tedavi altına alınan Yıldız’ın tedavisi bitmeden hapse atıldığını bu durumun tedavisinde soruna neden olduğunu belirterek, "Yıldız’ın ayağına saplanan kurşun çıkarılmamış. Bu süre içinde dikişleri sökülmemiş. Burada yapacağımız bir operasyonun ardından taburcu edeceğiz" dedi.

  Yıldız, serbest kalmasında büyük çaba gösteren Van Valisi Münir Karaloğlu ve Başkale Kaymakamı Bilgehan Bayer’e teşekkür etti. Kaymakam Bilgehan Bayer’i makamında ziyaret eden Yıldız, yaşadıklarını anlattı. Yıldız, "Eğer Van Valisi ve Başkale Kaymakamının çabaları olmasaydı, beni idam edeceklerdi. Orada sürekli işkence görüyordum" dedi. Kaymakam Bayer ise sadece Akif Yıldız için değil, bütün vatandaşların huzur ve refahı için her zaman fedekarlık yapmaya hazır olduklarını söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı