Gündem Haberleri

  Cezaevi önünde heyecanlı bekleyiş

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şartla Salıverilme Yasası'ndan yararlanacakların yakınları Ulucanlar'daki Ankara Merkez Kapalı ve Açık Cezaevi önüne gelmeye başladı. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından cezaevi önünde yakınlarının tahliye edilmesini bekliyorlar.

  Hırsızlık suçundan 6 yıl hüküm giyen ve bu cezasının 1.5 yılını yatan Muhittin Alakuş'un annesi 72 yaşındaki Kudret Alakuş, ''Millete hayırlı olsun. Çok iyi oldu. Sadece oğlumu düşünmüyorum.'' dedi.

  Adını vermek istemeyen bir hükümlü yakını da, ağabeyinin cinayet suçundan 7 sene hüküm giydiğini ve cezasının tamamlamasına 2 ay kaldığını ifade ederek, ''Yasanın çıkması iyi olmadı. Kimi razı, kimi razı değil'' diye konuştu. Ağabeyinin normal olarak tahliyesine 2 ayı kaldığını belki bu sürenin uzun olması durumunda değerlendirmesinin değişebileceğini dile getiren hükümlü yakını, bu Yasa'nın 2.5 yıldır beklendiğini ancak çıkarılmasının çok uzun zaman aldığını belirtti.

  Babası cinayetten 10 yıla mahkum olan, bu cezanın 3 yılını tamamlayan bir başka hükümlü yakını da yasanın çıkmasından duyduğu sevinci dile getirdi. Bu hükümlü yakını Yasanın çıktığını televizyonlardan öğrenir öğrenmez Kırıkkale'den Ankara'ya gelerek Cezaevi önünde beklemeye başladığını belirterek şunları söyledi:

  "Yasanın çıkmasına çok sevindim. Davasında haklıdır, haksızdır ama sonuçta umut... Allah kimseyi cezaevine düşürmesin, çeken bilir. Piyangoda ikramiye çıktı deseler, bu kadar sevinmezdim. Mağdurlar da var ama bize de yazık. Suçu isteyerek işlemedi ki."

  Bu arada bekleyen vatandaşlar arasında Yasadan yararlanamayan ya da yeni tutuklananların yakınları da bulunuyor.

  Cezaevlerine karşı gerçekleştirilen operasyonu protesto sırasında Kızılay'daki gösterilerde tutuklananların yakınları da çocuklarını görme umuduyla Cezaevi önünde bulunuyorlar. Kızları üniversite öğrenimi gören Kasım Gülhan ile Şadiye Vural Şartla Salıverme Yasası'na karşı çıktılar. ''Affı hiç hoş görmediklerini'' belirten tutuklu yakınları şunları söylediler:

  ''Cezaevlerini bugün boşaltıyorlar, yarın dolduracaklar. Devlet kendisine karşı işlenmiş suçları affetsin. Bizim çocuklarımız hiç suçu yokken, eylem yaptı, slogan attı iddiasıyla tutuklanıyorlar. Polis arabalarını yakanlar tutuklansın. Yurtta kalan çocuk yardım yataklık diye içeri atıyorlar. Böyle af olmaz. Eylem yapan polisler ne olacak? Onları kim yakalayıp kim tutuklayacak? Kim yargılayacak.?''
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı