Gündem Haberleri

  Ceza Hukuku Derneği kuruldu

  Hürriyet Haber
  23.01.2002 - 20:48 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin önde gelen 27 ceza hukukçusu, "Ceza Hukuku Derneği"ni kurdu. Dernek, yapacağı ulusal ve uluslararası çalışmalarla Türkiye'deki ceza hukuku sistemini geliştirmeyi amaçlıyor.

  Türkiye'nin önde gelen 27 ceza hukukçusu "Ceza Hukuku Derneği"ni kurdu. Kurucu üyeleri arasında Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer, Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, Prof. Dr. Köksal Bayraktar, Prof. Dr. Uğur Alacakaptan gibi önemli isimlerin bulunduğu derneğin başkanlığına Sulhie Dönmezer getirildi. Yönetim kurulundaki isimler ise şöyle: Prof. Dr. Erol Cihan, Avukat Önder Öztürel, Prof. Dr. Köksal Bayraktar, Prof. Dr. Feridun Yenisey, Avukat Yağız Dağlı ve Avukat Ali Rıza Dizdar.

  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Önder Öztürel derneğin amacını şöyle anlattı: "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme süreci içinde Türk Ceza Hukuku'nun evrensel boyutta gelişimini incelemeyi amaçlıyoruz. Doktrin ve uygulamaları izleyerek, Türkiye'nin bu alandaki düzeyini yükseltmeyi, Türk Ceza Hukuku bilimine ve uygulamasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz."

  Öztürel, bu derneğin benzerlerinin dünyanın 52 ülkesinde daha yer aldığını belirterek, bunların merkezi Fransa'da bulunan International Association of Penal Law (Uluslararası Ceza Hukuku Derneği) ile evrensel boyutta ve aynı amaca yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

  Öztürel, dünyadaki benzeri derneklerle işbirliği kuracaklarını, uluslararası bilimsel toplantılara katılarak görüş bildireceklerini, fikir alışverişlerinden doğan görüşleri periyodik yayınlarla kamuyonua duyuracaklarını söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı