GeriGündem Ceza hukukçusu Prof. Çetin Özek yaşamını yitirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ceza hukukçusu Prof. Çetin Özek yaşamını yitirdi

Ceza hukukçusu Prof. Çetin Özek yaşamını yitirdi
refid:9445454 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin en tanınmış ceza hukukçularından Prof. Dr. Çetin Özek, bir süredir mücadele ettiği hastalığı sonucu dün 74 yaşında yaşama veda etti. 1999’a kadar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapan Prof. Özek, ceza avukatlığının yanı sıra demokrasi için verdiği siyasi mücadeleyle de tanınıyordu.

Hürriyet Gazetesi Dış Haberler Müdürü Ayşe Özek Karasu’nun babası olan Çetin Özek, 2004’te Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye Barolar Birliği, İstanbul Barosu ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle hazırladığı "Prof. Dr. Çetin Özek Armağanı" adlı kitapta, meslektaşlarının, dostlarının ve öğrencilerinin makalelerine yer vermişti.

Doktora tezi: Türkiye’de laiklik

Prof. Çetin Özek, 1934 yılında Çorum’da doğdu. 1952’de Pertevniyal Lisesi’ni, 1956’da İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Ardından İstanbul Hukuk Fakültesi’nde Ceza ve Ceza Usül Hukuku Kürsüsü’nde asistan oldu. 1961’de "Türkiye’de laiklik" konulu teziyle Kamu Hukuku dalında doktorasını verdi. Çetin Özek, İtalyan Hükümeti’nin bursuyla 1962-1964 arasında Roma Üniversitesi’ne bağlı Scuola di Perfezionamento di Diritto Penale’ye kaydoldu. 1965’te Ceza ve Ceza Usül Hukuku doçenti olan Özek, 1969-1970 yılları arasında da İngiltere’de bilimsel çalışmalar yaptı. 12 Mart döneminde üniversiteden çıkarıldı. Daha sonra Danıştay kararıyla üniversiteye döndü, 1978’de profesör oldu. 1983’te YÖK uygulamasının başlaması nedeniyle emekliliğini istedi.

Hürriyet’te yöneticilik yaptı

Hürriyet, Milliyet ve Günaydın gazetelerinin hukuk müşavirliğini yaptığı uzun yıllar boyunca basın yasalarıyla uğraştı. Akademiye tekrar dönen Özek, 2001 yılında yaş haddinden İstanbul Üniversitesi’nden emekli oldu. Prof. Çetin Özek, bilimsel çalışmalarını özellikle "Siyasi suçlar", "Basın hukuku", "İnsan hakları" ve "Ceza hukuku" konularında yoğunlaştırdı. Özek’in bilimsel dergilerde ve gazetelerde yayınlanan çok sayıda yazıları dışında başlıca kitaplarından bazıları şunlar: "Türkiye’de Laiklik", "Siyasi İktidar Düzeni ve Fonksiyonu Aleyhine Cürümler", "Devlet Başkanına Karşı İşlenen Suçlar", "Devlete Karşı Suçlar", "Basın Suçlarında Ceza Sorumluluğu", "141-142", "Türkiye’de Gerici Akımlar", "Devlet ve Din", "Türk Basın Hukuku", "Ceza Hukuku Özel Bölüm", "Basın Özgürlüğünden Bilgilenme Hakkına."

Özek’in cenazesi, yarın Teşvikiye Camii’nde ikindi vakti kılınacak cenazi namazının ardından Kozlu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle