GeriGündem Ceza alan HDP’li eski vekil kendini Kaşgarlı Mahmud’la savundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ceza alan HDP’li eski vekil kendini Kaşgarlı Mahmud’la savundu

Ceza alan HDP’li eski vekil kendini Kaşgarlı Mahmud’la savundu

"Terör örgütü propagandası" yapmaktan 1 yıl 8 ay ceza alan HDP'nin eski vekili Seher Akçınar Bayar kendini Kaşgarlı Mahmud ile savundu.

Erzurum’da 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde HDP’den milletvekili seçilen Seher Akçınar Bayar, yaptığı bir konuşma nedeniyle ’terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme hükmün açıklamasını geri bıraktı. Bayar mahkemede kendini, Kaşgarlı Mahmut ile savundu. 

HDP’den 7 Haziran 2015’te Erzurum Milletvekili seçilen Seher Akçınar Bayar, merkez Palandöken ilçesi Kazım Yurdalan Mahallesi’nde 8 Haziran’da düzenlenen kutlamaya katıldı. Bayar meydanda toplanlara hitaben, "Erzurum Kürdistandır, Kürdistanın parçasıdır" dedi.

Ceza alan HDP’li eski vekil kendini Kaşgarlı Mahmud’la savundu


SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Bayar’ın yaptığı bu konuşmanın ardından Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Bayar hakkında ’terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemi ile 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Diyarbakır’da yaşayan ve talimat yoluyla ifadesi alınan Bayar, konuşmasında propaganda içerikli bir cümlenin bulunmadığını iddia etti. Söylediklerinin tamamının ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını ileri süren Seher Akçınar Bayar şunları söyledi:

"Kürdistan ifadesi, 1074 yılında Kaşgarlı Mahmud tarafından çizilen haritada Kürtler’in yoğun olarak yaşadığı coğrafyaya verilen ad. 1893 yılında 2’nci Abdulhamit döneminde aynı harita geliştirilerek basıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun Ortadoğu’daki topraklarını yansıtan bir harita. Bu haritadaki bir coğrafyaya Kürdistan ismi verilmiştir. Bu kelime Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar tarafından da kullanılıyor. Bu yüzden bu kelime propaganda değil, tarihsel bir atıftır. Seçmenlerin büyük bir bölümü cezaevinde hasta, tutsak iken yaşamlarını yitirdi. Talep ettiğim onların özgürlüğü. Zafer olarak adlandırdığım ise 7 Haziran seçimlerinde elde ettiğimiz başarı." 

HÜKMÜN AÇIKLAMASI GERİ BIRAKILDI

2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen 16 Mart günü görülen karar duruşmasında Seher Akçınar Bayar, ’terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan önce 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, Seher Akçınar Bayar’ın sabıkasız oluşunu dikkate alarak cezasında 1/6 indirim yaparak 1 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme 5 yıl süre ile hükmün açıklamasını geri bıraktı.
Hümeyra PARDELİ / ERZURUM 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle